کتاب تصویری شاهنامه فردوسی – پادشاهی طهمورث 3

کتاب تصویری شاهنامه فردوسی – پادشاهی طهمورث

طهمورث، پادشاه خردمند و فرزانه، با همکاری وزیر پاک‌نهادش، شهرسپ، نقشی بی‌بدیل در توسعه و پیشرفت فرهنگ و تمدن ایرانی ایفا کرد. اکنون داستان پادشاهی طهمورث

* تصاویر این داستان با هوش مصنوعی ChatGPT ساخته شده است.

بر تخت نشستن طهمورث

پس از پایان یافتن دوران پادشاهی هوشنگ شاه، نوبت به پسر شایسته‌اش، طهمورث، رسید تا بر تخت شاهی بنشیند. او که از خرد و دانش پدر بهره‌مند بود، با امید و اراده‌ای قوی پادشاهی را آغاز کرد. در دوران او سی سال پر از کوشش و تلاش برای آبادانی و پیشرفت ایران‌زمین آغاز شد.

بر تخت نشستن طهمورث

همکاری با وزیر پاک‌نهاد

طهمورث در مسیر پادشاهی‌اش وزیری پاک‌نهاد و خردمند به نام شهرسپ را در کنار خود داشت. این وزیر با دل پاک و نیتی نیکو، همواره یاور و مشاور طهمورث بود و با تدابیر حکیمانه‌اش به پادشاه کمک می‌کرد. به لطف همکاری این دو، کشور به سوی پیشرفت و تعالی گام برداشت.

همکاری با وزیر پاک‌نهاد - پادشاهی طهمورث

جنگ با دیوان

اما در این میان، دیوان سرکش و نافرمان بار دیگر سر به طغیان گذاشتند و آرامش مردم را برهم زدند. طهمورث که مردی دلیر و بی‌باک بود، تصمیم گرفت با این موجودات پلید به نبرد بپردازد. او با سپاهیانش به میدان جنگ رفت و پس از نبردی سخت، دیوان را شکست داد و امنیت و آرامش را به مردم بازگرداند.

جنگ با دیوان

آموختن دانش از دیوان

دیوان شکست‌خورده که دیگر راه فراری نداشتند، به طهمورث التماس کردند تا جانشان را ببخشد. آن‌ها قول دادند که در ازای زندگی‌شان، هنری ارزشمند به پادشاه بیاموزند. طهمورث پذیرفت و دیوان به او نوشتن به سی زبان مختلف را یاد دادند. این دانش جدید، طهمورث را به پادشاهی دانا و فرزانه تبدیل کرد و فرهنگ و دانش را در کشور گسترش داد.

پایان پادشاهی طهمورث و آغاز حکومت جمشید

پس از سال‌ها پادشاهی پرثمر، سرانجام دوران طهمورث به پایان رسید. او با دلی آرام و ضمیری روشن از دنیا رفت و پسرش جمشید بر تخت شاهی نشست. جمشید نیز با پیروی از راه پدر، به آبادانی و پیشرفت ایران‌زمین پرداخت و دوران جدیدی را برای کشور رقم زد.

پایان پادشاهی طهمورث و آغاز حکومت جمشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *