کتاب صبح جادویی – گفتگو دوم

کتاب صبح جادویی – گفتگو دوم

 در گفتگو اول کتاب صبح جادویی اثر هال الرود، در مورد مفاهیم موفقیت و عوامل تأثیرگذار بر آن بحث کردیم. دانستیم که موفقیت به عوامل مختلفی مانند استعداد، موقعیت، شانس و تلاش و پشتکار بستگی دارد. ما همچنین در مورد اهمیت افکار و احساسات در موفقیت صحبت کردیم. متوجه شدیم که افکار و احساسات مثبت می‌توانند به ما کمک کنند تا به اهداف خود سریع‌تر و با کیفیت‌تر دست یابیم، در نهایت، در مورد اهمیت استفاده بهینه از اولین ساعات روز صحبت کردیم و اشاره شد که اولین ساعات روز می‌تواند تأثیر زیادی بر سلامت بقیه روز ما داشته باشد. اگر روز خود را با فعالیت‌های مثبت و سازنده آغاز کنیم، احتمال بیشتری دارد که بقیه روز خود را نیز با موفقیت سپری کنیم.

User

بررسی واقعیت آمار نود و پنج درصدی

طبق تحقیقات دانشگاهی منتشر شده، در حدود ۹۵ درصد از مردم به اهداف خود نمی‌رسند. این آمار می‌تواند برای برخی از افراد ناامید‌کننده باشد. ممکن است باعث شود که آن‌ها احساس کنند که رسیدن به اهداف، دشوار یا حتی غیرممکن است. با این حال، باید توجه داشته باشیم که این آمار فقط یک میانگین بوده و این بدان معناست که ۵ درصد از مردم با تلاش مستمر خود، می‌توانند به اهداف خود برسند چون در هر صورت ادامه می‌دهند و ناامید نمی‌شوند. در نتیجه رسیدن به اهداف امکان‌پذیر است، اما به سختی و تلاش زیادی هم نیاز دارد.

یک فرد منفعل، نمی‌تواند هدفش را در زندگی به زبان بیاورد و فقط به فکر روز جاری است و هدفی بالاتر از زنده ماندن ندارد. یکی از مهمترین دلایل متوسط زندگی کردن، موقعیتی است که به آن سندروم آینه عقب می‌گویند. ضمیر ناخودآگاه همه ما، مجهز به یک آینه عقب محدود‌کننده است که دائما در حال بازسازی وقایع گذشته می‌باشد. ما به اشتباه می‌پنداریم همان کسی هستیم که در گذشته بوده‌ایم، پس بر اساس محدودیت‌هایی که در گذشته داشتیم، توانایی‌هایمان را در زمان حال نیز محدود می‌پنداریم در نتیجه اجازه می‌دهیم تجارب و محدودیت‌های گذشته‌مان در تمامی اعمال و ابعاد زندگی، تصمیم‌گیرنده باشند‌. از زمان بیدار شدن گرفته تا تعیین موقعیت‌ها و اهداف زندگی، ما به دنبال ساختن یک شرایط بهتر هستیم اما گاهی اوقات نمی‌توانیم تصویری متفاوت از آنچه قبلا دیده بودیم برای خود مجسم کنیم. مشکل اینجاست که ۹۵ درصد افکار ما درست مانند روز قبل و روزهای قبل از آن است. بنابراین تعجبی ندارد که بیشتر افراد هر روز، هر ماه و حتی سال به سال را تکراری و از سر اجبار زندگی می‌کنند بدون اینکه در کیفیت زندگیشان تغییری ایجاد شود. اکثرا ما نگرانی‌ها، ترس‌ها و اضطراب‌هایمان را همانند یک چمدان کهنه و قدیمی از دیروز به امروز می‌آوریم. وقتی هم دچار بدبیاری می‌شویم باز هم سراغ آینه عقب به ظاهر قابل اعتمادمان رفته تا ببینیم چه واکنشی باید نشان دهیم! با جملاتی مثل “حتما این هم شانس من است” یا اینکه “این اتفاقات همیشه برای من رخ می‌دهند، بهتر است تسلیم شوم و بیش از این ادامه ندهم” دست از تلاش برمی‌داریم و باید بدانیم این چرخه معیوب هیچگاه تمام نخواهد شد. بهتر است خواسته‌های خود را به صراحت بیان کنیم و آن باور را در خود القا کنیم که دستیابی به خواسته‌هایمان با تمرکز بر روی تاکیدات روزانه، امکان‌پذیر هستند. موقعیت کنونی ما نتیجه کارهایی است که قبلا انجام داده‌ایم اما اینکه به چه چیزهایی دست می‌یابیم تماما به انتخاب‌های خود در لحظه بستگی دارد. همیشه به خاطر داشته باشید هنگامی که هدف شما در زندگیتان از مشکلاتتان بزرگتر باشد، آن مشکلات به خودی خود رنگ می‌بازند و می‌توانید به راحتی آن‌ها را حل کنید.

گاهی افراد موفقیت دیگران را در کنار تلاش، وابسته به شانس و اقبال آنان می‌دانند. آیا راهکاری برای افزایش شانس در زندگی و کار وجود دارد؟

ChatGPT

آدم خوش‌شانس کسی است که اتفاقات خوب و مثبتی در زندگی او رخ می‌دهد. این اتفاقات می‌توانند کوچک یا بزرگ باشند، اما به هر حال باعث خوشحالی و موفقیت او می‌شوند. در پاسخ به اینکه آیا می‌توان شانس را پرورش داد، پاسخ به این سوال مثبت است. در حالی که برخی از افراد ممکن است ذاتاً خوش‌شانس‌تر از دیگران باشند، اما با ایجاد برخی تغییرات در رفتار و نگرش خود می‌توان شانس را افزایش داد.

در اینجا چند نکته در مورد نحوه پرورش شانس آورده شده است:

  • مثبت اندیشی: باور کنید که اتفاقات خوب در انتظار شما هستند. این باعث می‌شود که به صورت غیرارادی بدن و ذهن در جهت استفاده از فرصت‌ها تربیت شود و همواره بهترین واکنش را نسبت به شرایط داشته باشد.
  • ریسک پذیری: یکی از بهترین راه‌ها برای جذب شانس مهارت مدیریت ریسک است. همواره پذیرش و اعمال ریسک بر پایه اصول درست، شانس زیادی را می‌تواند جذب کند.
  • روابط مستحکم: ارتباط با افراد موفق که می‌توانند به شما کمک کنند داشته باشید.
  • عملگرایی: زمانی که فرصتی را دیدید، از آن استفاده کنید. کمال‌گرایی و تردید مانع اجرای مکانیزم شانس هستند.
  • یادگیری: شکست بخش طبیعی زندگی است، اما مهم است که از آن درس بگیرید و به تلاش خود ادامه دهید.

شانس را نباید دست کم گرفت، ممکن است در زندگی نقش مهمی داشته باشد، اما بهتر است به این نکته اشاره شود که به شانس بیش از حد تکیه نکنید، اولویت اول برای موفقیت، در همه شرایط تلاش و سخت‌کوشی است و شانس می‌تواند پتانسیل و فرصت‌ها را فراهم کند، اما استعداد تعیین می‌کند که آیا می‌توانید از این فرصت‌ها استفاده کنید یا خیر. تلاش و پشتکار می‌تواند استعداد را پرورش دهد، اما استعداد بدون تلاش و پشتکار نمی‌تواند منجر به موفقیت شود. شانس و استعداد هر دو نقشی در موفقیت دارند، اما مهم است که به یاد داشته باشید که هر دو قابل تغییر هستند. پس از شانس به عنوان یک منبع الهام استفاده کنید. البته که به شما یادآوری می‌کند که همه چیز ممکن است.

User

ما میانگین پنج نفر اطراف خودمان هستیم

تحقیقات نشان داده‌اند که در طولانی مدت، کم و بیش شبیه به میانگینی از ۵ نفر کسانی می‌شویم که بیشترین زمان را با آن‌ها سپری می‌کنیم اگر دورتان پر از آدم‌های تنبل و بی‌اراده باشد شما نیز به ناچار همانگونه خواهید شد. متأسفانه افراد زیادی همواره در تلاش هستند تا در زندگی خود پیشرفت کنند اما دائما توسط اطرافیانشان یا جامعه محدود می‌شوند. خود را حفظ کنید و زمان کمتری را با افرادی که چه آگاهانه و چه غیرآگاهانه خواهان پیشرفت شما نیستند، سپری کنید. همواره به دنبال کسانی باشید که به شما ایمان دارند، شما را تحسین می‌کنند و در راه رسیدن به اهدافتان به شما یاری می‌رسانند. باید برای بهبود حلقه تاثیرگذاری‌تان بی‌وقفه به دنبال چنین افرادی باشید. باید بدانیم همواره بدبختی، عاشق همراه کردن دیگران با خود است. یکی از مهمترین تعهدات شما به خودتان این است که باید دائما و بطور فعالانه حلقه تاثیرگذاری‌تان را بهبود ببخشید.

User

اهمیت یار تمرینی داشتن

هال الرود می‌گوید: ارتباط میان موفقیت و مسئولیت‌پذیری حقیقتی انکار ناپذیر است. مسئولیت‌پذیری یعنی برای انجام کاری یا به دست آوردن یک نتیجه در قبال شخص دیگر پاسخگو باشیم. مشکل اینجاست که مسئولیت‌پذیری هرگز چیزی نبوده که خواهانش باشیم. در واقع طبق آمار، درصد زیادی از افرادی که کتاب می‌خوانند به آن عمل نمی‌کنند! بهتر است در زندگی یار تمرینی داشته باشیم تا همیشه آنچه باید را طبق برنامه از یکدیگر انتظار داشته باشیم و انجام دهیم. تاکید می‌کنم اگر به دنبال تغییر هستید، همین حالا متعهد شوید تا با یکی از دوستانتان تماس بگیرید او را به همراهی با خود در خواندن این کتاب دعوت کنید و همواره در هر زمینه‌ای عضو جامعه افرادِ مسئولیت‌پذیر شوید. یافتن جامعه افراد هم‌مسیر می‌تواند به ما کمک کند تا حمایت، انگیزه و راهنمایی لازم را برای رسیدن به اهداف خود داشته باشیم. همچنین می‌تواند به ما کمک کند تا از تجربیات و دانش دیگران بیاموزیم. شبکه‌های اجتماعی می‌توانند ابزاری عالی برای یافتن افراد هم‌مسیر باشند. می‌توانیم در گروه‌ها و انجمن‌های آنلاین عضو شویم یا با افراد فعال در این زمینه‌ها ارتباط برقرار کنیم. همچنین شرکت در رویدادهای مرتبط با حوزه‌ی مورد علاقه‌، می‌تواند فرصت خوبی برای ملاقات با افراد هم‌مسیر باشد. این رویدادها می‌توانند شامل کنفرانس‌ها، سمینارها و کارگاه‌های آموزشی باشند. یا شرکت داشتن در فعالیت‌های داوطلبانه نیز می‌تواند راهی عالی برای ملاقات با افراد هم‌مسیر باشد. این فعالیت‌ها می‌توانند به ما کمک کنند تا مهارت‌های خود را توسعه دهیم و به جامعه‌ی خود کمک کنیم.

به نظر شما برای یافتن جامعه افراد هم‌مسیر و سالم بهتر است چه نکاتی را توجه کنیم؟

ChatGPT

هنگام انتخاب جامعه افراد هم‌مسیر، باید به استانداردهای زیر توجه کنیم:

اهداف مشترک: مهم است که جامعه‌ای را انتخاب کنیم که اهداف مشابهی با ما داشته باشند. این به ما کمک می‌کند تا از انگیزه و حمایت یکدیگر بهره‌مند شویم.

ارزش‌های مشترک: همچنین مهم است که جامعه‌ای را انتخاب کنیم که ارزش‌های مشترکی با ما داشته باشند. این به ما کمک می‌کند تا ارتباط قوی‌تری با افراد آن جامعه برقرار کنیم.

فرهنگ مناسب: مهم است که جامعه‌ای را انتخاب کنیم که فرهنگ مناسب ما باشد. این به ما کمک می‌کند تا احساس راحتی و پذیرش بیشتری داشته باشیم. البته به این نکته هم توجه کنیم که حساسیت شدید نداشته باشیم زیرا ممکن است از فرصت‌های زیادی محروم شویم.

شنونده‌ی خوبی باشید: به حرف‌های دیگران گوش دهید و نظرات آن‌ها را با احترام بپذیرید. این به شما کمک می‌کند تا از تجربیات دیگران بیاموزید و ارتباط بهتری با آن‌ها برقرار کنید.

بخشنده باشید: از کمک به دیگران دریغ نکنید. این به شما کمک می‌کند تا فردی مفید و ارزشمند باشید.

User

 امروز صبح چرا بیدار شدید‌؟

این مهم نیست که در گذشته چه اتفاقی رخ داده است، هر آنچه که بوده، تنها کافی است به همان کسی تبدیل شویم که می‌توانیم یک زندگی جدید را جذب و سپس خلق کنیم. همیشه به یاد داشته باشید اگر برای رشد فردی خود، زمانی را اختصاص ندهید، ناچار هستیم وقتمان را صرف رنج کشیدن کنیم. این حقیقت را به خاطر بسپارید زمان حال از هر زمان دیگری مهم‌تر است، چرا که آنچه را انجام می‌دهید تعیین‌کننده شخصیت آینده شماست و شخصیت شما، کیفیت و مسیر زندگی شما را تعیین می‌کند. دست به کار شدن تصمیمی است که کار متفاوت را به‌ وجود می‌آورد تا تغییرات لازم که ضامن پیشرفت برای خلق زندگی دلخواه است را به وجود آورید پس تعهداتی بدهید که تا به حال، هرگز زیر بار آن‌ها نرفته‌اید. آیا برای چنین تعهداتی آماده‌اید؟ احتمال میان‌مایگی برای همه وجود دارد زیرا معمولی بودن به این معناست که هر فرد، آگاهانه یا ناآگاهانه انتخاب کند که مثل همیشه باشد با این حال هنوز بسیاری از ما هر روز صبح از خواب برمی خیزیم و مانند روز کسل‌کننده قبل زندگی می‌کنیم. این بدان معنا نیست که در زندگی باید ثروتمند و مشهور باشیم، هر کس رویای منحصر به فردی دارد. تعریف یک زندگی خارق‌العاده، زندگی است که در آن آزاد هستیم هر که می‌خواهیم باشیم، هر چه دوست داریم انجام دهیم، هر آنچه تا به حال می‌خواستیم به دست آوریم و هر روز با رضایت، در آن مسیر گام برداریم. این دلیلی است که باید هر روز صبح با شوق بیدار شویم و هدفمند روز خود را بسازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *