کتاب اصل 80-20 – گفتگو دوم

کتاب اصل 80 –20 - گفتگو دوم

در گفتگو اول کتاب اصل 80-20  اثر ریچارد کاچ، مفهوم این اصل را متوجه شدیم و ChatGPT توضیحات لازم را در این زمینه ارائه دارد و بعد از آن درباره حلقه‌های بازخوردی مثبت و منفی صحبت کردیم و اکنون ادامه گفتگو.

User

80 درصد زمان زندگی خود را دریابیم

اکنون چگونه می‌توانیم از اصل 80 –20 در جهت بهبود زندگی خود استفاده کنیم؟ برای مثال به کارهای روزانه خود نگاه کنیم، با کمی دقت متوجه می‌شویم که در 80 درصد زمان‌های کاری خود فعالیت موثری نداریم و همه وظایف مهم کار خود را در 20 درصد زمان کاری خود انجام می‌دهیم. حالا اگر از آن 80 درصد زمان کاری هم بتوانیم به درستی استفاده کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟ مانند خواندن درس در شب امتحان و زمان طولانی سال که به بطالت می‌گذرانیم و درس نمی‌خوانیم. بیاییم بررسی کنیم که در کجای زندگیمان این اصل صادق است و شناسایی کنیم که در 80 درصد وقت تلف شده خود چه کارهای بیهوده‌ای را انجام می‌دهیم و با تغییر و برنامه‌ریزی درست از آن 80 درصد به درستی استفاده کنیم، به همین سادگی.

لطفا راهکارهایی ارائه دهید که بتوانیم از 80 درصد زمان کاری خود که معمولا با کارهای بیهوده تلف می‌شود بهترین بهره را ببریم.

ChatGPT

صحبت‌های شما در مورد استفاده بهینه از زمان کاریتان درست است. برای بهره‌وری بیشتر از زمان کاریتان، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

۱. اولویت‌بندی وظایف: ابتدا بهترین کارهایی که باید انجام دهید را شناسایی کنید. برای این کار می‌توانید از فهرست وظایف استفاده کنید و آن‌ها را به ترتیب اهمیت مرتب کنید. سپس برای هر وظیفه، زمان مشخصی تعیین کنید و سعی کنید به آن عمل کنید.

۲. تمرکز بر کارهای مهم: از زمان کاری خود برای انجام کارهای مهم و ضروری استفاده کنید. در این زمان، خود را از تماس‌ها، پیام‌های متنی و ایمیل‌ها دور کنید تا تمرکز کامل بر روی کارهای مهمتان داشته باشید.

۳. تعیین زمان محدود برای انجام کارها: برای هر وظیفه، زمان مشخصی را تعیین کنید و سپس برای خودتان فرصت کافی را برای انجام کار اعطا کنید. به این ترتیب، از بین رفتن زمان بیهوده جلوگیری می‌کنید و به محض پایان زمان مقرر، به وظیفه بعدی خود بروید.

۴. استفاده از فنون مدیریت زمان: مدیریت زمان مهارتی است که با آموزش و تمرین، می‌توانید آن را بهبود ببخشید. می‌توانید از فنون مختلفی مانند فنون Pomodoro استفاده کنید تا بهترین بهره‌وری را از زمان کاری خود ببرید.

User

راهکارهای اصل 80-20 در کسب و کار

در کسب کار هم می‌توانیم از این اصل به درستی بهره ببریم. بررسی کنیم که چه محصولات و خدماتی در کسب و کار ما بیشترین سوددهی را دارند و به احتمال زیاد درصد زیادی از سود کسب و کار ما (حدودا 80 دصد) مربوط به همان اندک محصولات و خدمات ما (حدودا 20 درصد) می‌شوند. حالا تمرکز و هدف اصلی خود و تیم‌مان را بگذاریم روی همان 20 درصد محصولات و خدماتمان و سعی کنیم فروش این محصولات و خدمات را افزایش دهیم.

لطفا راهکارهای پیشنهادی خود را در مورد افزایش فروش 20 درصد محصولات و خدمات پرسود در کسب و کارها را بفرمایید.

ChatGPT

برای افزایش فروش 20 درصد محصولات و خدمات پرسود در کسب و کارها، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

بازاریابی هدفمند: انجام تحقیقات بازاریابی و شناسایی نیازها و خواسته‌های مشتریان، به ویژه در رابطه با محصولات و خدمات پرسود، می‌تواند به شما کمک کند تا بازار هدف خود را به درستی شناسایی و بهبود دهید. با استفاده از روش‌های بازاریابی هدفمند مانند تبلیغات اینترنتی، تبلیغات موبایلی و تبلیغات شبکه‌های اجتماعی، می‌توانید به مشتریان محتمل خود دسترسی پیدا کنید و فروش خود را افزایش دهید.

بهبود کیفیت محصولات و خدمات: با ارائه محصولات و خدمات با کیفیت به مشتریان، می‌توانید اعتماد مشتری را به شرکت خود افزایش دهید و رضایت و وفاداری مشتری را افزایش دهید. با افزایش رضایت مشتریان، شما می‌توانید بازار خود را گسترش دهید و فروش خود را افزایش دهید.

تعیین قیمت مناسب: تعیین قیمت مناسب برای محصولات و خدمات شما، می‌تواند به شما کمک کند تا بازار خود را گسترش دهید و فروش خود را افزایش دهید. در این راستا، باید قیمت مناسبی برای محصولات و خدمات خود تعیین کنید تا بتوانید مشتریان جدید جذب کنید و بازار خود را گسترش دهید.

استفاده از تکنولوژی: با استفاده از تکنولوژی مدرن و جدید، می‌توانید به بهبود فرآیندهای کسب و کار خود و افزایش بهره‌وری بپردازید.

User

تا می‌توانیم کار را ساده کنیم

پس نیاز نیست که صدها محصول برای فروش داشته باشیم و می‌توانیم با تمرکز بالا بر روی فروش چند محصول و خدمات درآمد بالایی را کسب کنیم. در حقیقت برای موفقیت باید تا می‌توانیم کار را ساده کنیم و از پیچیده کردن کارها دوری کنیم. پیچیدگی درون یک سازمان و شرکت می‌تواند هزینه‌های سنگینی را به همراه داشته باشد و همچنین مدیریت و کنترل محصولات و خدمات متنوع نیاز به افزایش نیروی انسانی دارد. بنابراین ساده‌سازی کارها و کاهش محصولات و خدمات می‌تواند باعث شود که با تمرکز بیشتری روی خدمات و محصولات محدود کار کرد و همچنین انرژی و زمان کمتری صرف می‌شود و در نهایت افزایش کیفیت و سوددهی بیشتری را به همراه خواهد داشت.

لطفا پاسخ دهید به غیر از مواردی که در بالا به آن اشاره شد، ساده‌سازی کارها و کاهش محصولات و خدمات چه فواید دیگری را برای سازمان‌ها و شرکت‌ها به همراه خواهد داشت.

ChatGPT

ساده‌سازی کارها و کاهش محصولات و خدمات در کسب و کارها به علاوه مزایایی که در بالا ذکر شد، مزایای دیگری نیز دارد که عبارتند از:

کاهش هزینه‌ها: با کاهش محصولات و خدمات، هزینه‌های تولید، نگهداری و توزیع نیز کاهش خواهند یافت.

بهبود کارآیی: با کاهش محصولات و خدمات، می‌توان بهبود کارآیی سازمان را نیز تجربه کرد. کاهش تعداد محصولات و خدمات به مدیران و کارکنان کمک می کند تا با تمرکز بیشتر بر روی چند محصول و خدمات، بهبود کیفیت و کارآیی را تجربه کنند.

سهولت در مدیریت: با کاهش تعداد محصولات و خدمات، مدیریت آن‌ها نیز ساده‌تر خواهد بود. این کار باعث می‌شود که مدیران کمتری نیاز به تخصص‌های متعددی داشته باشند و می‌توانند با افزایش تخصص در چند محصول و خدمت، مدیریت کلی سازمان را بهبود بخشند.

افزایش تمرکز: با کاهش تعداد محصولات و خدمات، تیم‌های کاری و مدیران می‌توانند بهتر تمرکز کنند و به صورت کامل بر روی چند محصول و خدمت تمرکز کنند. این کار باعث می‌شود که کارکنان و مدیران توانایی ارائه خدمات بهتر و متمایزتر را داشته باشند.

در کل، ساده‌سازی کارها و کاهش محصولات و خدمات باعث می‌شود که سازمان‌ها و شرکت‌ها به صورت کلی بهبود بخشند، هزینه‌های کاهش یابند و افزایش سوددهی را تجربه کنند.

User

اصل 80-20 در مذاکرات، شناسایی بازار هدف و ارتباطات

اما موثر بودن اصل 80-20 فقط در خدمات و محصولات نیست بلکه برای مثال در مذاکرات هم می‌توانیم از این اصل استفاده کنیم. مانند نمونه‌های قبلی مذاکراتی موفق هستند که ساده‌سازی شده باشند یعنی متن گفتگویی که از قبل برای صحبت با مشتریان، تامین کنندگان، شریکان، فروشندگان و … آماده کردیم با عینک اصل 80-20 مجددا بررسی کنیم. یک متن طولانی و در نتیجه یک مذاکره طولانی می‌تواند نتیجه مطلوبی را به همراه نداشته باشد، پس تا جایی که می‌شود متن مذاکره خود را ساده‌سازی کنیم و موارد کم‌اهمیت را از متن مذاکره خود حذف کنیم.

مثال دیگر برای اصل 80-20 شناسایی بازار هدف است. بازار هدفی را شناسایی کنیم که بیشترین سود را برای ما دارند و این بازار بر اساس اصل پارتو حدودا 20 درصد مشتریان ما هستند. اکنون اعتماد این مشتریان وفادار را بدست آورید. خدمات ویژه‌ای به آن‌ها دهیم و محصولات ویژه و با کیفیت خود را به آن‌ها معرفی کنیم و به این افراد امکانات خاص و تخفیف‌های ویژه‌ای اختصاص دهیم و در حقیقت هر کاری انجام دهیم که این مشتریان همچنان به ما وفادار بمانند. سوددهی این مشتریان محدود انقدر برای ما خوب است که گاهی ما حتی نیاز به مشتریان جدید هم نداریم.

به غیر از موارد بالا مثال‌های دیگری از کسب و کار و زندگی بیاورید که  اصل 80-20 در آن می‌تواند تاثیرگذار باشد و در مورد هر مثال توضیحات مختصری را بیان کنید.

ChatGPT

اصل 80-20 در حوزه‌های مختلفی از جمله کسب و کار، زندگی شخصی و ارتباطات می‌تواند تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال، می‌توانید این اصل را در طراحی سایت و برنامه‌های کاربردی نیز به کار ببرید، به گونه‌ای که 20 درصد از ویژگی‌ها و عملکردهایی که بیشترین تاثیر را بر کاربران دارند، را پیاده‌سازی کنید و بخش‌های کم‌اهمیت را حذف کنید.

همچنین در زمینه روابط بین افراد، اصل 80-20 می‌تواند به شما کمک کند تا روابطی را که برای شما مهم هستند را شناسایی کرده و به آن‌ها توجه بیشتری بدهید. مثلا ممکن است در یک گروه دوستان، 20 درصد افرادی که برای شما مهم هستند و با آن‌ها ارتباط نزدیکی دارید، را شناسایی کنید و به آن‌ها بیشتر اهمیت بدهید.

همچنین در حوزه کسب و کار، می توانید این اصل را برای بهینه‌سازی فعالیت‌های بازاریابی، محصولات و خدمات خود استفاده کنید. به عنوان مثال، ممکن است 20 درصد از محصولات شما بیشترین درآمد را تولید کنند و در نتیجه باید بر روی بهبود کیفیت و فروش این محصولات تمرکز کنید. همچنین، ممکن است 20 درصد از مشتریان شما بیشترین درآمد را برای شما تولید کنند، در نتیجه باید بر روی وفاداری و حفظ این مشتریان تمرکز کنید.

به طور کلی، اصل 80-20 می تواند در تقریبا هر زمینه‌ای که به توزیع نامساوی وزن دارد، تاثیرگذار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *