کتاب چگونه کتاب بخوانیم – گفتگو اول

کتاب چگونه کتاب بخوانیم - گفتگو اول

امروز قصد داریم درباره‌ی چگونه درست کتاب خواندن با یکدیگر گفتگو کنیم. در طول تاریخ، خواندن کتاب‌ها به عنوان یکی از ارزشمندترین فعالیت‌های انسان، همواره جایگاه ویژه‌ای داشته است. این پروسه شکل‌دهندهٔ ذهن، تربیت‌دهندهٔ اخلاق، و ابزاری برای توسعهٔ تفکر انسانی بوده و همچنان ادامه دارد. کتاب‌ها گنجینه‌ای از تجارب و دانش‌ها هستند که به ما این امکان را می‌دهند تا از تجربیات دیگران بهره‌برداری کنیم و به نوعی، به تبادل ذهنی با نویسندگان پرداخته، از دنیای آنان به مسائل نگاه کنیم و بیاموزیم. پس برای بهره‌برداری بهینه از این گنجینه جاودان، باید به اصول خواندن کتاب‌ها، توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

مارتیمر آدلر و چارلز ون دورن (Mortimer J. Adler and Charles Van Doren)، دو فیلسوف و نویسنده آمریکایی، در سال ۱۹۴۰ کتابی با عنوان چگونه کتاب بخوانیم (How to Read a Book) را منتشر کردند که به سرعت به کتابی پرفروش تبدیل شد. در واقع این کتاب به یکی از کتاب‌های کلاسیک زنده در زمینه مهارت‌های مطالعه تبدیل شده و به مردم یاد می‌دهد که چگونه کتاب‌ها را به روشی فعال و انتقادی برای ایجاد پیشرفت، مطالعه کنند. این کتاب با اینکه قدیمی بوده اما اصیل است و همچنان یک منبع ارزشمند برای کسانی است که می‌خواهند مهارت‌های مطالعاتی خود را بهبود دهند. به گونه‌ای کتاب، الفبا و مبنای فرایند مطالعه را بیان می‌کند. ‌ای کاش تمام افراد این شانس را داشته باشند تا حداقل یک بار این کتاب جامع را مطالعه کنند.

عمیق خواندن، گمشده‌ای در جامعه امروزی

برخی مشکلات در جامعه، آنقدر رایج هستند که اغلب عادی پنداشته می‌شوند و حتی گاهی به چشم نمی‌آیند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که می‌دانند چگونه مطلبی را بخوانند، اما در واقع کمتر کسی آن را به درستی انجام می‌دهد. انواع متفاوتی از متن‌ها و مطالب وجود دارد و اکثر افراد با وجود اینکه می‌توانند متن را روخوانی کنند، اما اغلب نمی‌توانند آن را کاربردی و عمیق درک کنند و شاید تلاشی نیز برای آن نمی‌کنند. این مشکل به دلیل آموزش ناقص خواندن در مدارس است. آموزش خواندن در مدارس ابتدایی، معمولاً به خواندن متن‌های ساده محدود می‌شود، باید قبول کنیم این آموزش کافی نیست و افراد باید تلاش بیشتری داشته باشند. اما در بسیاری از کشور‌ها نیز، اهمیت خواندن به خوبی شناخته شده است و به همین دلیل، ساعات خاصی در برنامه هفتگی آن‌ها به آموزش خواندن اختصاص داده می‌شود. اگرچه لذت و اشتیاق خواندن را بسیار تجربه می‌کنیم، اما باید توجه داشته باشیم که خواندن یک کتاب، به تنهایی کافی نیست و در دنیایی که اطلاعات به سرعت افزایش می‌یابند، مهارت درست خواندن مطالب، به ما این امکان را می‌دهد تا از تجربیات گذشتگان بهتر بهره‌برداری کنیم و همچنین بتوانیم خلاقیت و نوآوری خود را پرورش دهیم.

آرمان دموکراتیک آموزش، راهی به سوی توسعه پایدار

در دنیای معاصر و در حال تغییرات سریع، صنعت آموزش نقش بسیار مهمی در شکل‌دهی به افراد و جوامع ایفا می‌کند. این مهم‌ترین ستون رشد شخصی، پیشرفت اجتماعی و توسعه اقتصادی است. به این ترتیب دسترسی به آموزش با کیفیت باید بدون توجه به پیشینه و شرایط اجتماعی افراد حق بنیادین همگان باشد. در واقع همه جامعه باید فرصت برابر برای یادگیری و رشد داشته باشند. درست خواندن می‌تواند به تحقق آرمان دموکراتیک آموزشی کمک کند زیرا اطلاعات و دانش در اختیار همگان قرار می‌گیرد و همچنین به افراد کمک می‌کند تا دیدگاه‌های مختلف را درک کنند.

گسترش هوش مصنوعی نیز به بهبود آموزش و دسترسی به منابع آموزشی کمک شایانی کرده و می‌تواند امکانات آموزشی را به جوامعی که از آن‌ها بهره‌مند نبوده‌اند، ارائه دهد. علاوه بر این، آموزش صحیح، تفکر انتقادی را ترویج داده و افراد را تشویق به پرسش کردن، تجزیه و تحلیل و تشکیل دیدگاه‌های خود می‌کند. جامعه‌ای متخصص‌تر در زمینه آموزش، بهتر قادر به تصمیم‌گیری‌های آگاهانه، مشارکت فعّال در زندگی شهروندی و بهبود جامعه خواهد بود. توانایی خواندن، نوشتن و مهارت‌های دیجیتالی برای مشارکت کامل در جامعه جهانی امروزی ضروری است.

سرانجام، رسالت آموزش نه تنها صرفاً درباره یادگیری حقایق نیست؛ بلکه درباره تربیت شهروندانی آگاه، مسئول و فعالی است که می‌توانند به تغییرات مثبت و ایجاد دنیایی عادلانه و دموکراتیک در کنار تکنولوژی کمک کنند. بنابراین، ضروری است که ما آموزش را در همه سطوح اولویت قرار دهیم و در سراسر جهان برای همه افراد سرمایه‌گذاری کنیم تا شهروندان فعال و مسئولیت‌پذیری باشیم و به ایجاد جامعه‌ای بر اساس عدالت و برابری کمک کنیم.


لطفاً برای آشنایی بیشتر در مورد تاریخچه روند مطالعه در طول تاریخ کمی توضیح دهید.

ChatGPT

تاریخچه مطالعه در طول تاریخ، در واقع تاریخچه انتقال دانش و فرهنگ از نسلی به نسل دیگر است. مطالعه، به معنای یادگیری از طریق خواندن، نوشتن، و بحث کردن، در طول تاریخ شکل‌های مختلفی به خود گرفته است.

 • دوران باستان: در این دوران، مطالعه عمدتاً به صورت شفاهی انجام می‌شد. دانشمندان و فیلسوفان، دانش خود را از طریق سخنرانی و گفتگو به شاگردان خود انتقال می‌دادند. در این دوره، کتاب‌ها و نوشته‌ها به شکل رول‌های پاپیروس یا پوست حیوانات وجود داشتند که بسیار گران‌قیمت و کمیاب بودند. در نتیجه توسعه دانش بسیار با مشکلات و کندی همراه بود.
 • قرون وسطی: در این دوران، کلیسا نقش مهمی در حفظ و انتقال دانش داشته و راهبان و روحانیون، کتاب‌های مقدس و متون کلاسیک را کپی می‌کردند و به دانش‌آموزان، آموزش می‌دادند. در این دوره، مطالعات بیشتر بر موضوعات مذهبی و فلسفی متمرکز بود و البته صرفاً افراد خاصی به آن دسترسی داشتند.
 • رنسانس: در این دوران، علاقه به مطالعه و یادگیری افزایش یافت و کتاب‌های چاپی به طور گسترده‌ای در دسترس قرار گرفتند. به این ترتیب مدارس و دانشگاه‌های جدیدی تأسیس شدند. در این دوره، مطالعه به موضوعات مختلفی از جمله علم، تاریخ، و ادبیات گسترش یافت.
 • عصر روشنگری: در عصر روشنگری، مطالعه به عنوان ابزاری برای بهبود جامعه و بشریت مورد توجه قرار گرفت. فیلسوفان و دانشمندان، از مطالعه برای انتقاد از سنت‌های قدیمی و ایجاد تغییرات اجتماعی استفاده کردند. در این دوره، مطالعه به شکل‌های جدیدی از جمله روزنامه‌نگاری و نقد ادبی گسترش یافت.
 • عصر صنعتی: در عصر صنعتی، مطالعه به عنوان ابزاری برای موفقیت در جامعه مدرن مورد توجه قرار گرفت به این ترتیب آموزش عمومی گسترش یافته و مردم به مطالعه برای کسب مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار نیاز داشتند. در این دوره، مطالعه به شکل‌های جدیدی از جمله کتاب‌های درسی و آموزش از راه دور بسیار گسترش یافت.
 • عصر حاضر: در عصر حاضر، مطالعه به شکل‌های جدیدی از جمله اینترنت و رسانه‌های اجتماعی گسترش یافته است. مردم می‌توانند به راحتی به اطلاعات و منابع آموزشی دسترسی داشته باشند. در این دوره، مطالعه به عنوان ابزاری برای ارتباط، یادگیری، و رشد فردی – جمعی مورد توجه قرار گرفته است و بسیار برای ارتقای سطح زندگی شخصی و اجتماعی ضروری است.

User


در طول تاریخ، مطالعه تغییرات زیادی را تجربه کرده است، لطفاً به صورت اجمالی به آن‌ها اشاره کنید.

ChatGPT

این تغییرات عمدتاً در زمینه‌های زیر بوده‌اند:

 • رسانه‌های مطالعاتی: پس از نقل‌های شفاهی و نوشتارهای خطی و دستی با اختراع چاپ، کتاب‌های چاپی به طور گسترده‌ای در دسترس قرار گرفتند و مطالعه به شکل جدیدی درآمد و همچنین در عصر حاضر مطالعه به شکل‌های جدیدتری از جمله اینترنت، تعامل در رسانه‌های اجتماعی و حتی ابزار‌های هوش مصنوعی گسترش یافته است.
 • موضوعات مطالعاتی: در گذشته، مطالعه بیشتر بر موضوعات مذهبی و فلسفی متمرکز بود. با پیشرفت علم و فناوری، مطالعه به موضوعات مختلفی از جمله علم، تاریخ، و ادبیات گسترش یافت و در عصر حاضر، مطالعه به موضوعات جدیدی از جمله مسائل اجتماعی و محیط زیست نیز گسترش یافته است.

به این ترتیب در گذشته، مطالعه بیشتر به صورت حفظ و بازگویی اطلاعات انجام می‌شد. اما با پیشرفت آموزش، روش‌های مطالعه به سمت تفکر انتقادی و حل مسئله تغییر یافت و در عصر حاضر، روش‌های مطالعه به سمت یادگیری فعال و مشارکتی پیش می‌رود. در آینده کتاب‌های الکترونیکی، واقعیت مجازی، و هوش مصنوعی می‌توانند مطالعه را جذاب‌تر و تعاملی‌تر کنند و مطالعه به عنوان ابزاری برای یادگیری، رشد فردی، و ارتباط با دیگران نقش مهم‌تری نیز ایفا خواهد کرد.

User


به نظر شما برای بهبود مهارت خواندن باید به چه مواردی توجه کنیم؟

ChatGPT

برای بهبود مهارت خواندن، ابتدا باید انتخاب درستی از مطالب و کتاب‌ها داشته باشید. به گونه‌ای بتوانید مطالب مهم را از مطالب غیرضروری تفکیک کنید و هر لحظه به مطالبی بپردازید که برای نیاز خود مرتبط هستند. همچنین، تکنیک‌هایی مانند خواندن فعال و تمرکز بر جزئیات نیز کمک می‌کنند تا مطالب را بتوانید بهتر درک کنید. به علاوه، باید این مهارت را به صورت مداوم تمرین کنید تا بهبود یابد که شامل تمرکز عمیق بر متن، تحلیل مضمون و پیام نویسنده، ارتباط مفاهیم کتاب با زندگی شخصی، و یادگیری فعالانه است. همچنین به دنبال کتاب‌هایی باشید که شما را به چالش می‌کشند. کتاب‌های چالش‌برانگیز می‌توانند کمک کنند تا تفکر خود را بهبود داده و دیدگاه‌های جدیدی را در مورد جهان کسب کنید.

User

خواندن فعالانه، راهی به سوی یادگیری عمیق‌تر

سوال اصلی کتاب این است که چگونه هر شکل از مطلبی را به روشی فعال و انتقادی مطالعه کنیم و در واقع با هر متن و کتابی چگونه روبرو شویم. نویسندگان در این کتاب بر این نکته تأکید می‌کنند که ابتدا مطالعه باید یک فرایند فعال باشد، نه صرفا فرایندی برای دریافت اطلاعات. در نتیجه خواندن فعالانه یک فرایند فکری است، که در آن خواننده از تفکر انتقادی خود برای تحلیل متن‌ها استفاده می‌کند به این ترتیب که سوالاتی را از خود می‌پرسد و دیدگاه خود را در مورد مطالب ارائه می‌دهد. به این ترتیب خواندن فعالانه و همچنین خواندن منفعلانه دو روش کاملاً متفاوت برای مطالعه هستند که البته هر دو نیازمند صرف انرژی بوده و باید آگاهانه انتخاب شوند.

اگر در حین خواندن کتاب، احساس خستگی یا بی‌حوصلگی کردید، آن را کنار بگذارید و بعداً به آن برگردید. سعی نکنیم که به هر طریق ممکن کتاب را تمام کنیم، چون احتمالاً باید مجدداً به آن برگردیم پس ادامه دادن به خواندن کتابی که از آن لذت نمی‌برید، فقط باعث می‌شود که از خواندن کتاب بیشتر پشیمان شوید. همچنین به یاد داشته باشید که خواندن هر کتابی برای همه افراد مناسب نیستند و اگر از خواندن کتابی پشیمان شدید، این به این معنی نیست که شما در خواندن کتابی ناتوان هستید در واقع به این معنی است که صرفاً آن کتاب برای شما در آن زمان مناسب نبوده یا شاید اصول خواندن را رعایت نکردید.


لطفا نظر خود را در مورد دو روش خواندن فعالانه و منفعلانه ارائه دهید.

ChatGPT

من هم معتقدم که خواندن فعالانه روشی موثرتر برای یادگیری و رشد است. خواندن فعالانه به ما کمک می‌کند تا مطالب را بهتر درک کنیم، دیدگاه‌های جدیدی کسب کنیم، و خود را به چالش بکشیم. خواندن منفعلانه نیز می‌تواند مفید باشد، اما برای یادگیری و رشد به اندازه خواندن فعالانه موثر نیست. زمانی که به طور فعال با متن درگیر می‌شویم، به طور خودکار، دیدگاه خود را ارائه می‌دهیم و به جستجو می‌پردازیم. دیدگاه‌های نویسنده را با دیدگاه‌های خود مقایسه می‌کنیم. ما مطالب را تحلیل می‌کنیم، سوالاتی از خود می‌پرسیم، و دیدگاه‌های خود را ارائه می‌دهیم. در نتیجه این فرایند به ما کمک می‌کند تا مطالب بیشتر در ذهن تثبیت شوند.

خواندن فعال اغلب به عنوان یک تمرین ذهنی نیز تصور می‌شود که مغز را به چالش می‌کشد که شامل خواندن هدفمند است.

 در ادامه برخی نکات کلیدی در مورد خواندن فعال آورده شده است:

 • مشارکت: خواندن فعال نیازمند تمرکز و توجه کامل شماست. این شامل برقراری ارتباطات، پرسش‌هایی مطرح کردن و فکر کردن فعال در مورد موادی است که در حال خواندن آن‌ها هستید.
 • تفکر انتقادی: خوانندگان فعال مطالب را تجزیه و تحلیل کرده و ارزیابی می‌کنند. آن‌ها اقدامات نویسنده را سوال می‌کنند، تعصب‌ها را شناسایی می‌کنند و دیدگاه‌های جایگزین را در نظر می‌گیرند که مهارت‌های شناختی فرد را تقویت می‌کند.
 • تقویت حافظه: درگیری با متن مانند خلاصه کردن و یادداشت نکات کلیدی می‌تواند به بهبود حافظه کمک کند. خوانندگان فعال احتمالاً اطلاعات را بهتر به یاد می‌آورند و بازخوانی می‌کنند.
 • توسعه واژگان: خواندن فعال معمولاً خوانندگان را به کلمات و مفاهیم جدیدی معرفی می‌کند که می‌تواند دایره واژگان آن‌ها را گسترش دهد و مهارت‌های زبانی آن‌ها را بهبود ببخشد.
 • کاهش استرس: خواندن می‌تواند یک فعالیت آرام‌بخش باشد و خصوصاً خواندن فعال می‌تواند با جلب تمرکز شما از نگرانی‌ها و مشغله‌ها به کاهش استرس کمک کند.
 • تقویت تمرکز: تمرین دادن به خواندن فعال می‌تواند توانایی شما را در تمرکز به مدت طولانی‌تر افزایش دهد که می‌تواند در سایر جنبه‌های زندگی مفید باشد.
 • تحریک مغز: خواندن فعال بخش‌های مختلف مغز را تحریک می‌کند، از جمله بخش‌های مسئول پردازش زبان، حل مسائل و خلاقیت. این می‌تواند در حفظ عملکرد شناختی در پیری به کمک شما باشد.
 • تصمیم‌گیری بهتر: درگیری با داستان‌ها یا متون آموزشی می‌تواند مهارت‌های تصمیم‌گیری شما ارتقاء دهد.
 • یادگیری مادام‌العمر: خواندن فعال علاقه مستدام به یادگیری را ترویج می‌کند و افراد را تشویق می‌کند تا موضوعات متنوعی را بررسی کنند و همیشه کنجکاو و مشتاق به یادگیری باقی بمانند.

برای بهره‌برداری بهتر از خواندن فعال، در نظر داشته باشید که یادداشت‌برداری کنید، نکات کلیدی را برجسته کنید، در مورد آنچه که خوانده‌اید با دیگران بحث کنید و اهداف خواندن خاصی را تعیین کنید. تمرین منظم خواندن فعال می‌تواند منجر به مزایای شناختی و شخصی متعددی شود. در نهایت، تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام روش مطالعه برای شما مناسب است، یک تصمیم شخصی است. با این حال، من معتقدم که با همه سختی‌ها، خواندن فعالانه روشی موثرتر برای یادگیری و رشد است.

User

ممنون که همچنان با ما همراه هستید در گفتگوی بعدی با مکانیزم یادگیری ذهن آشنا می‌شویم و سعی در بررسی اصول و مراحل درست کتاب خواندن داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *