کتاب کار عمیق – گفتگو دوم

کتاب کار عمیق - نقش تکنولوژی، انگیزه و اراده

در گفتگو اول کتاب کار عمیق  اثر کال نیوپورت، نقش تخصص و مهارت را در افزایش تمرکز و کار عمیق بررسی کردیم. ChatGPT توضیح داد که در هنگام کار عمیق چه اتفاقاتی در مغز رخ می‌دهد. بررسی کردیم که انجام دادن چند کار به طور همزمان کیفیت کارها را کاهش می‌دهد و ChatGPT راهکارهایی را برای افزایش و راندمان کارها به ما داد. همچنین درباره استراتژی‌هایی برای دست‌یابی به کار عمیق گفتگو کردیم و اکنون ادامه گفتگو.

User

تکنولوژی تمرکز ما را می گیرد، راهکار چیست؟

امروزه گوشی موبایل حتی در مهمانی‌ها هم ما را رها نمی‌کنند و شبکه‌های اجتماعی و چک کردن ایمیل و موارد اینچنینی جایگاه ویژه‌ای در زندگی ما پیدا کرده‌اند و ذهن به همین راحتی در هر لحظه منحرف می‌شود. راهکار چیست؟

1- در زمان‌های که نیاز به تمرکز بالایی نداریم مانند: پیاده‌روی و دوش گرفتن از خود سوال بپرسیم. آن هم نه هر سوالی، سوالاتی مربوط به موضوع اصلی کارمان. مثلا بپرسیم کار مهم ما چه منفعتی برای ما دارد و چرا باید با تمرکز کار کنیم؟ جواب این سوالات مسیر و هدف زندگی را به ما نشان خواهد داد.

2- چالش بوقلمون سرد (Cold Turkey): برای مدت کوتاهی مثلا یک ماه، فعالیت‌های غیرضروری خود را که تمرکز ما را بیش از اندازه می‌گیرند کاهش دهیم مانند: چک کردن مدام شبکه‌های اجتماعی. اگر بعد از یک ماه احساس کردیم خللی در زندگی ما ایجاد شده می‌توانیم مجددا به روال قبل برگردیم و در غیر این صورت حتما به نتایج جالبی خواهیم رسید.


به نظر شما استفاده نادرست از تکنولوژی می‌تواند مخرب باشد؟ راهکارهای شما برای مدیریت تکنولوژی چیست تا بتوانیم تمرکز بیشتری برای کارهای مهم زندگی پیدا کنیم؟ لطفا با ذکر مثال توضیح دهید.

ChatGPT

چهار راهکار برای مدیریت تکنولوژی

بله، استفاده نادرست از تکنولوژی می‌تواند بسیار مخرب باشد. در حال حاضر، بسیاری از مردم به اندازه‌ای به تکنولوژی وابسته شده‌اند که باعث شده است که تمرکز و توجه به کارهای مهم کاهش یابد. این مشکلات می‌تواند در زندگی شخصی، تحصیلی و حرفه‌ای تأثیر بگذارد. برای مدیریت تکنولوژی و بهبود تمرکز، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

1- تعیین زمان‌های خاص برای استفاده از گوشی موبایل و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی. به عنوان مثال، می‌توانید تعیین کنید که تنها در ساعات خاص روز برای چک کردن ایمیل‌ها و مشاهده شبکه‌های اجتماعی وقت بگذارید.

2- تنظیم گوشی موبایل به گونه‌ای که در طول روز، اعلان‌های مرتبط با کارهای مهم و ضروری شما فعال باشند و اعلان‌های مرتبط با فعالیت‌های غیرضروری خاموش باشند.

3- استفاده از ابزارهایی مانند نرم‌افزارهای مدیریت زمان که به شما کمک می‌کنند تا بهترین برنامه‌های کاری را برای خود تعیین کنید و تمرکز خود را بر روی کارهای مهمتر افزایش دهید.

4- استفاده از روش “Pomodoro” که شامل ۲۵ دقیقه کارکرد و ۵ دقیقه استراحت است و به شما کمک می‌کند تا تمرکز خود را بر روی کارهای مهم ترتیب دهید. با این روش، شما به طور مداوم به مدت ۲۵ دقیقه به کار خود می‌پردازید و سپس برای ۵ دقیقه استراحت می‌کنید. پس از چهار چرخه کامل (۲ ساعت کار و ۲۰ دقیقه استراحت)، می‌توانید به یک استراحت طولانی‌تر برای ۳۰ دقیقه بپردازید.

مثالی از این روش می‌تواند در مواقعی باشد که باید یک پروژه بزرگ را تمام کنید. با استفاده از روش “Pomodoro” می‌توانید تمرکز خود را حفظ کنید و به طور مداوم به پروژه خود بپردازید. همچنین، با تعیین زمان مشخص برای استراحت، می‌توانید جلوی خستگی و کاهش تمرکز را بگیرید و بدین ترتیب بتوانید به طور کارآمدتری به کار خود ادامه دهید.

در کل، برای مدیریت بهتر تکنولوژی و بهره‌وری بیشتر در کارهای زندگی، می‌توانید از روش‌هایی مانند محدود کردن زمان استفاده از شبکه‌های اجتماعی، تنظیم زمان‌های مشخص برای پاسخ به ایمیل‌ها، استفاده از برنامه‌های مدیریت زمان، و استفاده از روش “Pomodoro” استفاده کنید. همچنین، باید به خودتان اجازه دهید برای استراحت و تعادل بین کار و زندگی، زمان کافی بگذارید.

User

انگیزه لازمه انجام کار عمیق است

انجام هر کاری در زندگی نیاز به انگیزه دارد تا کیفیت کار مطلوب شود. حتی کارهای ساده و روتین مانند آشپزی روزانه برای کدبانوهای خانه‌دار. در حقیقت لازمه تمرکز بیشتر و کیفیت بهتر کار، انگیزه است. سعی کنیم برای خود نتایج کوتاه مدت در مقاطع مختلف مشخص کنیم تا کارهای طولانی انگیزه مسیر را از ما نگیرند. برای مثال نوشتن یک کتاب که قرار است بعد از یک سال به نتیجه رسد نیاز دارد که بعد از پایان هر فصل کتاب به خودمان انگیزه دهیم. اهداف بزرگ خود را به هدف‌های کوچکتری تقسیم کنیم و بعد از پایان هر هدف کوچک موفقیت خود را ارزیابی کنیم تا این انگیزه و اشتیاق تا پایان مسیر در کنار ما باقی بماند. به دنبال رضایت دیگران نباشیم. رضایت کاری ما باید از درون خومان بجوشد. خودمان را با خودمان مقایسه کنیم و روند رشد کاری خود را از گذشته تا به امروز بررسی کنیم.


لطفا راهکارهای بیشتری برای حفظ انگیزه بیشتر در کارها بفرمایید.

ChatGPT

پنج راهکار برای حفظ انگیزه بیشتر در کارها

البته، انگیزه در کارهای مختلف به شکل‌های متفاوتی ایجاد می‌شود و به دلیل پیچیدگی‌های مختلف می‌توانید از راهکارهای متفاوتی برای حفظ آن استفاده کنید. اما در کل، می‌توانید با توجه به موارد زیر انگیزه خود را در کارها حفظ کنید:

۱- سعی کنید به آرامش خود برسید. به همین دلیل، می‌توانید برای کاهش استرس خود و رسیدن به آرامش از مراقبه، یوگا، روش‌های تنفسی و یا هر روش دیگری که برای شما مفید است، استفاده کنید.

۲- هدف قرار دهید. انگیزه شما با داشتن هدف بهتر می‌شود. در واقع، هدف‌گذاری برای رسیدن به چیزی که می‌خواهید، انگیزه‌تان را افزایش می‌دهد.

۳- برای رسیدن به هدف خود، برنامه ریزی کنید. برنامه ریزی در کنار هدف قرار دادن، به شما کمک می‌کند تا راه‌های رسیدن به آن را مشخص کنید و انگیزه شما را حفظ کنید.

۴- بیشتر با افراد موفق در ارتباط باشید. اطرافیان شما و همچنین کتاب‌ها و پادکست‌های مرتبط با حوزه‌ی کاری شما، می‌توانند به شما انگیزه‌تان را برای ادامه کار بدهند.

۵- همکاری کنید و کمک بگیرید. با کمک گرفتن از دیگران، می‌توانید انگیزه و اشتیاق خود را برای ادامه‌ی کار بیشتر کنید.

User

بدون اراده کار عمیق بی‌معنا است

اراده در کنار انگیزه بال دوم این پرنده موفقیت است. انگیزه و هدف بدون اراده بی‌معنا خواهد شد. اما خبر بد اینکه اراده هم مانند عضله تحلیل می‌رود و خسته می‌شود. حتی با انگیزه‌ بالا، عوامل حواس پرتی مانند چک کردن موبایل، اراده ما را به چالش می‌کشد.


راهکار چیست؟ چکار کنیم اراده ما کمتر تحلیل رود و بتوانیم با اشتیاق بیشتر، پرقدرت‌تر مسیر موفقیت را طی کنیم؟

ChatGPT

راهکارهای حفظ و افزایش اراده

برای حفظ اراده و افزایش قدرت آن، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

تعیین هدف‌های واقعی: هدف‌های واقعی و قابل تحقق برای شما می‌تواند اراده و انگیزه شما را افزایش دهد.

روش‌های تنفس و مدیتیشن: روش‌های تنفس و مدیتیشن می‌توانند به شما کمک کنند تا تمرکز خود را بیشتر کنید و اراده‌ی قوی‌تری برای انجام کارهایتان داشته باشید.

ایجاد روتین‌های روزانه: ایجاد روتین‌های روزانه و عادت کردن به انجام آن‌ها می‌تواند اراده و انگیزه شما را افزایش دهد.

انجام ورزش: ورزش می‌تواند به شما کمک کند تا انرژی بیشتری داشته باشید و اراده‌ی قوی‌تری برای انجام کارهایتان داشته باشید.

استفاده از تکنولوژی: استفاده از برنامه‌های مدیریت زمان، اطلاع‌رسانی و مانیتورینگ می‌تواند به شما کمک کند تا مسیر خود را بهتر مدیریت کنید و اراده‌ی خود را حفظ کنید.

محیط مناسب: ایجاد محیط مناسب برای کار و تمرکز، می‌تواند به شما کمک کند تا اراده‌ی خود را حفظ کنید و با انگیزه‌ی بیشتری به کارهایتان بپردازید.

User


جسارتا احساس می‌کنم راهکارهایی که دارید ارائه می دهید تکراری شده‌اند. لطفا راهکارهای خلاق‌تر و تاثیرگذارتری ارائه دهید.

ChatGPT

راهکار خلاقانه برای حفظ انگیزه و اراده در کارها

بله، حق با شماست که در این موضوع ممکن است راهکارهای تکراری ارائه شده باشد. برای ارائه راهکارهای خلاقانه و تاثیرگذارتر برای حفظ انگیزه و اراده در کارها، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

تصویرسازی موفقیت: این روش به شما کمک می‌کند تا به تصویر کشیدن موفقیت و خود را در آن صحنه مجازی تصور کنید. این کمک می‌کند تا هدف شما را برای خود بیشتر واقعی کنید و انگیزه‌تان را حفظ کنید.

استفاده از تحلیل ویدیویی: وقتی در حال انجام کاری هستید، می‌توانید با فیلمبرداری خود، عکسبرداری یا ضبط صدای خود، عملکرد خود را به طور مستقیم بررسی کنید. این کمک می‌کند تا با بررسی ویدیوی خود به خودمان اطمینان داشته باشیم و به ارتقای انگیزه خودمان بپردازیم.

تمرین در سختی: برای رشد در کار، باید در موقعیت‌های سخت و چالش برانگیز قرار گیرید. این کمک می‌کند تا به تدریج بتوانید با موقعیت‌های سخت‌تر مواجه شوید و برای این مواجهه انگیزه خود را حفظ کنید.

هدفگذاری دقیق: به جای اینکه هدف عمومی و کلی برای خود بگذارید، بهتر است هدف‌های دقیق و محدود برای خود تعیین کنید. این کمک می‌کند تا برای خود سیستم مشخص و قابل دسترس برای رسیدن به هدف‌های خود داشته باشید.

برنامه‌های انگیزشی: برنامه‌هایی مثل Fabulous یا Coach.me می‌توانند به شما کمک کنند تا با استفاده از تکنولوژی انگیزه کاری خود را حفظ کنید. این برنامه‌ها به شما چالش‌های روزانه می‌دهند که شما را به انجام کارهای مختلف و تحقق اهداف کمک می‌کنند.

استفاده از ربات‌های هوشمند: ربات‌های هوشمند مثل Jibo یا Amazon Echo به شما کمک می‌کنند تا به اهدافتان پایبند بمانید. مثلاً می‌توانید آن‌ها را برای یادآوری وقت بیدار شدن، شروع کار و موارد دیگر برنامه‌ریزی کنید.

استفاده از اپلیکیشن‌های موسیقی: موسیقی می‌تواند یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش انگیزه شما باشد. با استفاده از اپلیکیشن‌های موسیقی مثل Spotify یا Apple Music، می‌توانید لیست پخش خود را با موسیقی‌هایی که به شما انرژی می‌دهند، پر کنید.

بازی‌های کامپیوتری: بازی‌های کامپیوتری می‌توانند به شما کمک کنند تا در حالتی شادتر و پرانرژی‌تر کار کنید. بازی‌هایی مثل Minecraft یا Stardew Valley می‌توانند شما را به دنیای دیگری ببرند که برای مدتی از مشکلات روزمره فرار می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *