کتاب کار عمیق – گفتگو اول

کتاب کار عمیق - گفتگو اول

کال نیوپورت (Cal Newport)  نویسنده کتاب کار عمیق (Deep Work) اعتقاد دارد که در دنیای امروز به شدت کمبود تمرکز احساس می‌شود و راهکارهایی برای تمرکز بیشتر در این کتاب ارائه می‌دهد. تاکید این کتاب به انجام ندادن همزمان کارهاست. اگر در هنگام کار کردن، گوشی موبایل خود را چک نکنیم و غذا نخوریم ذهن خلاقانه‌تر عمل می‌کند و تمرکز خود را به اوج می‌رسانیم . نویسنده کتاب علاج کار را تمرکز می‌داند اما از ما می‌خواهد که بین کار و تفریح تعادل برقرار کنیم.

بیاییم از همین جا شروع کنیم و موقع مطالعه این کتاب موبایل خود را به حالت Silent قرار دهیم، ذهن‌ خود را از دغدغه‌های کوچک و بزرگِ گذشته، امروز و آینده خالی کنیم. تکنولوژی آمده است که به رویاهای ما تحقق ببخشد نه اینکه تمرکز و حواس ما را بگیرد.

از امروز شروع کنیم، در لحظه فقط یک کار را انجام دهیم و از حواس پرتی‌های مختلف مانند کار کردن با موبایل، غذا خوردن، در هنگام انجام کارهای مهم دوری کنیم. سعی کنیم در لحظه به صدها چیز فکر نکنیم و سعی کنیم متمرکز روی یک کار شویم. با من همراه شوید تا در ادامه کتاب به نتایج بهتری برسیم.

تمرکز و فقط تمرکز

کارل گوستاو یونگ را می‌شناسید؟ روانشناس بزرگی که بزرگترین نظریه‌ها را درباره ضمیر ناخودآگاه ارائه داد. او یکی از درخشان‌ترین دانشمندان تاریخ بود. اما چطور به چنین درجات رسید؟ تمرکز و فقط تمرکز.

او در روستای بکری در سوئیس در یک خانه سنگی هر روز با کمترین امکانات و با یک چراغ نفتی، بدون حواس پرتی از صبح تا شب فقط مطالعه می‌کرد، به گفته خودش “از همان لحظه ورودم به این خانه سنگی آرامش و شوقی را احساس کردم که قابل توصیف نبود.”

اگر کمی در تاریخ جستجو کنیم نمونه‌های بیشماری از مشاهیر و دانشمندان را خواهیم یافت که به ظاهر بیش از ظرفیت یک انسان به نتایج خارق‌العاده رسیده‌اند. این معجزه کار عمیق و دور شدن از عوامل مزاحم است.


لطفا نمونه‌های دیگری از دانشمندان، بزرگان و مشاهیر در طول تاریخ مثال بزنید که با تمرکز بیشتر توانستند به نتایج شگفت انگیزی برسند.

ChatGPT

نتیجه تمرکز بالا در بزرگان و مشاهیر در طول تاریخ

بله، می‌توانم چند نمونه دیگر از دانشمندان و مشاهیری که به دلیل تمرکز بر کارشان شهرت یافته‌اند، معرفی کنم:

آلبرت انیشتین، فیزیکدان برجسته، به علت تمرکز بر کار و تحقیقاتش، به موفقیت های بزرگی در زمینه فیزیک رسید. او برای رسیدن به تمرکز بیشتر، بعضی از روزهای خود را در یک اتاق کوچک و بدون پنجره سپری می‌کرد تا با محیط بیرون ارتباط کمتری داشته باشد.

استیو جابز، موسس شرکت اپل، که به دلیل تمرکز بر کارش در زمینه طراحی و توسعه محصولاتش، به یکی از برترین کارآفرینان جهان تبدیل شد.

ماری کوری، شیمیدان فرانسوی، که به دلیل تمرکز بر تحقیقاتش در زمینه رادیواکتیویته و کشف دو الماسیوم و رادیوم، جایزه نوبل شیمی را دریافت کرد.

ویلیام شکسپیر، نمایشنامه نویس بزرگ انگلیسی، که به دلیل تمرکز بر نوشتن و کارش در سالن‌های تئاتر، به یکی از بزرگترین نویسندگان تاریخ تبدیل شد.

این نمونه‌ها نشان می دهند که تمرکز بر کار و اجتناب از مزاحمت های مختلف، از جمله تلفن همراه، نوشیدنی و غذا خوردن در حین کار، یک عامل مهم برای رسیدن به موفقیت در زمینه های مختلف است.

User

تمرکز بیشتر با یادگیری و مهارت

این 24 ساعت وقت شبانه‌روزی ما چه می‌شود؟ تلاش ما در طول روز چقدر است؟ آیا راندمان کافی را داریم؟ چرا عده‌ای با اندکی کار شاهکارهایی را خلق می‌کنند که همه را متعجب می‌کنند؟

خروجی متمرکز بودن روی کارها، خلق آثار و محصولاتی شگفت‌انگیز است که توان رقابت با ما را از دیگران می‌گیرد، که البته برای این موفقیت شگفت‌انگیز نیازمند مهارت و تخصص هستیم. نیاز داریم سریعتر یاد بگیریم تا به نتایج بهتری برسیم. اما مگر می‌شود ره صد ساله را یک شبه رفت؟ طبیعتا نه، پس برای رسیدن هر چه سریعتر به موفقیت لازم است که با تمرکز بالا یاد بگیریم و کار کنیم، یک کار عمیق.

در تمرکز عمیق چه اتفاقی در مغز می افتد؟


لطفا به صورت ساده و قابل فهم توضیح دهید که در تمرکز عمیق از نظر علمی چه اتفاقی در مغز می افتد که راندمان و نتیجه کارها شگفت‌انگیز می‌شود؟

ChatGPT

تمرکز عمیق یعنی توجه کامل به یک فعالیت خاص و از بین بردن تمامی مزاحمت‌های خارجی و داخلی که ممکن است توجه ما را پرت کنند. در زمان تمرکز عمیق، مغز ما از قسمت‌هایی استفاده می‌کند که معمولاً در فعالیت‌های روزمره به کار نمی‌رود.

در حین تمرکز عمیق، فعالیت‌های مغزی ما به چندین حالت تغییر می‌کند. برای مثال، فعالیت مغزی مرتبط با حافظه کاری بیشتر می‌شود، که این به ما کمک می‌کند که اطلاعات را بهتر حفظ کنیم. همچنین، فعالیت مغزی مرتبط با پردازش اطلاعات شنیداری و دیداری کاهش می‌یابد، که این به ما کمک می‌کند تا تمرکزمان را روی فعالیت اصلی نگه داریم.

همچنین، در حین تمرکز عمیق، میزان فعالیت مغزی در ناحیه‌های مختلفی از مغز ما افزایش می‌یابد، به طوری که می‌تواند بهبود حافظه، تصمیم‌گیری و حل مسئله را ایجاد کند.

در نتیجه، تمرکز عمیق به ما اجازه می‌دهد که بهترین استفاده را از مهارت‌ها و تخصص‌های خود بکنیم، و به عنوان یک ابزار قدرتمند در رسیدن به موفقیت و خلق کارهای شگفت‌انگیز و کارآمد، مورد استفاده قرار بگیرد.

User


لطفا علمی‌تر توضیح دهید

ChatGPT

در زمان تمرکز عمیق، مغز به یک وضعیت واکنش قابل مشاهده تغییر می‌دهد. برخلاف وضعیت معمولی، در وضعیت تمرکز عمیق، فعالیت مغزی بیشتر به قشر قفسه‌ای مغز منتقل می‌شود. این قشر قفسه‌ای، قسمتی از مغز است که به نظر می‌رسد در کارهای شناختی پیچیده و تمرکز بالا نقش دارد.

مطالعات نشان داده‌اند که در وضعیت تمرکز عمیق، فعالیت آمیزشی نورون‌های مغزی کاهش می‌یابد و به جای آن، فعالیت غشایی نورون‌هایی که در نواحی مغزی ارتباط برقرار می‌کنند، افزایش می‌یابد. همچنین در این وضعیت، نواحی مختلف مغز به هم متصل می‌شوند و هماهنگی بیشتری با یکدیگر دارند. این اتصالات و هماهنگی‌ها باعث بهبود عملکرد مغزی و افزایش راندمان تمرکز و کارایی می‌شوند.

به عنوان مثال، در زمانی که شما در حال تمرکز بر روی یک مسئله خاص هستید، فعالیت مغزی شما محدود به قسمتی از مغز شده و به نواحی دیگر کاهش می‌یابد. این کاهش در فعالیت مغزی به خاطر تمرکز بالا و کاهش تفکرات و اندیشه‌های ناخودآگاه است که می‌تواند بهبود روند حل مسئله و افزایش کارایی در کار شما منجر شود.

در کل، وضعیت تمرکز عمیق باعث افزایش تمرکز، بهبود عملکرد مغزی، کاهش خستگی و افزایش راندمان کاری می‌شود.

User

آیا می شود چند کار را همزمان با هم انجام داد؟

این کتاب این سناریو را رد کرده است که بعضی انسان‌ها می‌توانند در لحظه چند کار را انجام دهند که اگر انجام شود نتیجه کارها مطلوب و قابل قبول نخواهد بود. می‌دانم هنوز بسیاری از ایرانی‌ها مخصوصا مادران عزیز با گفته‌های این کتاب مخالف هستند اما هنوز نویسنده این کتاب باور دارد که انجام چند کار همزمان با هم باعث می شود که یا غذا ته بگیرد یا گوشی موبایل از دستمان درون قابلمه بیفتد یا دیکته‌ای که هنگام آشپزی به فرزندانمان می‌گوییم پایان خوشی نداشته باشد.

انجام همزمان کارها باعث می‌شود نتیجه کار، کیفیت و خلاقیت کمتری داشته باشد. برای مثال، تمرکزمان را هنگام مطالعه همین کتاب یا انجام یک کار ارزشمند دیگر به راحتی با صدای پیامک یا زنگ گوشی موبایل، چک کردن ایمیل‌های غیرضروری، صدای زنگ در و … از دست می‌دهیم.

نتیجه این حواس پرتی‌ها، تمرکز پایین روی انجام کارها، می‌شود خستگی روزی که شاید آنچنان هم مفید نبوده است.


لطفا بفرمایید به غیر از نکاتی که در متن بالا به آن اشاره شد چکار کنیم که باز هم راندمان کارهایمان با کیفیت‌تر و خلاق‌تر شود.

ChatGPT

 شش روش درباره افزایش راندمان و کیفیت کارها

برای افزایش راندمان و کیفیت کارهایمان، می‌توانیم از روش‌های زیر استفاده کنیم:

1- تمرین تمرکز: مانند هر مهارت دیگر، تمرکز هم باید تمرین شود. می‌توانید با شروع با تمرین‌های ساده مانند تمرین تمرکز بر روی یک موضوع برای چند دقیقه، به تدریج تمرین تمرکز خود را بالا ببرید.

2- تعیین اولویت: با تعیین اولویت برای کارها، می‌توانید از پرت شدن حواس در کارهای غیرضروری جلوگیری کنید و به کارهای اصلی‌تر تمرکز کنید.

3- استفاده از تکنولوژی‌های کمکی: برخی ابزارهای کمکی همچون نرم‌افزارهای مدیریت زمان، به ما کمک می‌کنند تا بهتر مدیریت کنیم و برنامه‌ریزی برای کارهای آینده داشته باشیم.

4- انجام دادن یک کار در هر لحظه: به جای انجام چند کار همزمان، می‌توانید به ترتیب انجام کارهای مختلف بپردازید و در هر لحظه تمام تمرکز خود را به یک کار اختصاص دهید.

5- ایجاد محیط مناسب: ایجاد محیطی مناسب برای کار با کمک آرامش‌بخش‌ها مانند موسیقی آرام و آرایش مناسب، می‌تواند به افزایش تمرکز کمک کند.

6- استفاده از فنون مثل مدیتیشن و یوگا: با استفاده از فنونی مانند مدیتیشن و یوگا، می‌توانید به افزایش تمرکز و آرامش خود کمک کنید.

User

نه استراتژی‌ برای دست‌یابی به کار عمیق

استراتژی اول: این همان روشی است که یونگ از آن بهره برد. برای مدت کوتاهی خود را دور ‌کنیم از همه چیزهایی که باعث بر هم خوردن تعادل‌مان می‌شود. مانند: موبایل، تلویزیون و… و فقط روی هدف ارزشمند‌مان تمرکز ‌کنیم.

استراتژی دوم: در این روش برای ساعاتی خود را از وسایل مزاحم مثل موبایل دور کنیم و با تمرکز کار کنیم اما بعد از اتمام کار مجددا به حالت قبل برگردیم. در این حالت به خودمان قول دهیم که همه چیز تحت کنترل است و قرار نیست موبایل و وسیله‌های دیگر که متاسفانه وابستگی‌های زیادی به آن‌ها داریم را از دست بدهیم.

استراتژی سوم: در این روش مدت زمانی که می‌خواهیم کار عمیقی را انجام دهیم در تقویم ثبت می‌کنیم و به انجام دادن این ساعات متعهد شویم. بعد از مدت نتیجه این برنامه‌ریزی را خواهیم دید.

استراتژی چهارم: در هر وقت آزاد در طول روز تمرکز ‌کنیم و کاری عمیق انجام ‌دهیم.

عوامل مهم در این استراتژی ها این است که مشتاق باشیم، متعهد باشیم و کار عمیق را تبدیل به عادت کنیم.

عوامل دیگری مانند: تغذیه سالم، ورزش کردن و داشتن حریم خصوصی حتی برای مدت کوتاهی (مانند کار عمیق کردن در اتاق شخصی خودمان در ساعاتی که کسی مزاحم‌ ما نشود.) به تمرکز و خلاقیت ما بسیار کمک می‌کند.


لطفا چند استراتژی دیگر برای دست‌یابی به کار عمیق ذکر کنید.

ChatGPT

چند استراتژی دیگری نیز برای دست‌یابی به کار عمیق وجود دارد که به شرح زیر می‌باشد:

استراتژی پنجم: ایجاد یک محیط مناسب برای کار عمیق. برای مثال، ایجاد یک اتاق آرام و منظم برای کار و یا تلاش برای کاهش حواس‌پرتی در محیط کار.

استراتژی ششم: انجام کار عمیق در زمان‌های مناسب. برای مثال، انجام کار عمیق در ساعاتی که انرژی مثبت بیشتری دارید و یا در زمان‌هایی که تمرکز بیشتری دارید.

استراتژی هفتم: محدود کردن تعداد وظایفی که در یک زمان مشغول به کار هستید. این استراتژی به شما کمک می کند تا تمرکز خود را بر روی کاری که می‌خواهید انجام دهید، حفظ کنید و از ایجاد حواس‌پرتی و سردرگمی جلوگیری کنید.

استراتژی هشتم: استفاده از تکنیک‌های تمرین ذهنی برای بهبود تمرکز و تمرین خود در کار عمیق. برای مثال، مدیتیشن، روش‌های تنفس، یوگا و تکنیک‌های دیگر.

استراتژی نهم: استفاده از مربی‌ یا همکاران برای حمایت از شما در دست‌یابی به کار عمیق. این استراتژی به شما کمک می‌کند تا مسئولیت‌پذیری بیشتری در انجام کار داشته باشید و با مشارکت دیگران، به کار عمیق‌تری دست پیدا کنید.

در نهایت، مهمترین نکته این است که باید در مدت زمان کوتاهی عادت کار عمیق را در زندگی‌ خود تبدیل به یک عادت کنید.

کتاب پیشنهادی:

کتاب تصویری کار عمیق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *