کتاب تولید محتوای متنی – گفتگو دوم

کتاب تولید محتوای متنی – گفتگو دوم

در گفتگو اول کتاب تولید محتوای متنی که از دوره آموزشی ویدیویی سید محمد حسینی با همکاری ChatGPT ساخته شد، ابتدا با سه مفهوم از تولید محتوا آشنا شدیم و بعد محمد حسینی و ChatGPT دلایلی را برای اثبات اهمیت بالای محتوای متنی ارائه دادند و سپس راهکارهایی را برای تولید محتواهای متنی تاثیرگذار بررسی کردیم. اکنون ادامه گفتگو.

User

دو فعالیت مهم برای تولید محتوای متنی

برای اینکه بتوانیم یک محتوای متنی خوب تولید کنیم باید 2 فعالیت مهم را به خوبی انجام دهیم.

1- راحت نویسی: راحت نویسی که همانند نوشته‌های صبحگاهی در کتاب راه ‌هنرمند است. راحت باشیم و هر چه دل تنگمان می‌خواهد، بنویسیم.

*مهمترین اصل راحت نوشتن، مطالعه کردن و خوب خواندن است.

2- موثر نویسی: موثر نویسی، روشی در ادامه مسیر راحت نویسی است. بعد از مدتی که تمرین کردیم و راحت نوشتیم و نوشتن را برای خودمان تبدیل به عادت کردیم، وقت آن رسیده است که با تفکر بیشتری بنویسیم، نیاز سنجی کنیم و بررسی کنیم که چگونه بنویسیم که بتوانیم گره از مشکلات دیگران باز کنیم.

*یادمان باشد در صورتی می‌توانیم موثر بنویسیم که مرحله راحت نویسی را به‌درستی انجام داده باشیم. خواندن و تفکر، زندگی یک تولید کننده محتوا متنی است. این افراد اگر چیزی نمی‌نویسند یا مشغول مطالعه هستند یا در حال فکر کردن، هستند.

به نظر شما به غیر از مطالعه کردن، تفکر و تمرین نوشتن، چه راهکارهای دیگری می‌تواند در تولید محتوا متنی تاثیرگذار به ما کمک کند.

ChatGPT

راهکارهایی برای تولید محتوای متنی تاثیرگذار

علاوه بر مطالعه کردن، تفکر و تمرین نوشتن، راهکارهای دیگری نیز برای تولید محتوای متنی تاثیرگذار وجود دارند. در زیر به برخی از این راهکارها اشاره می‌کنم:

1- پژوهش و جمع‌آوری اطلاعات: قبل از نوشتن محتوا، پژوهش و جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات کافی در مورد موضوع مورد نظر اهمیت دارد. این فرآیند شامل مطالعه کتب، مقالات، منابع آنلاین و مصاحبه با افراد متخصص است. اطلاعات قابل اعتماد و دقیق می‌توانند محتوای شما را بهبود بخشند و از قابلیت اعتماد و ارزش محتوا اطمینان حاصل کنند.

2- نیروی خلاقیت و ایده‌پردازی: ایده‌های خلاقانه و نوآورانه می‌توانند محتوا را جذاب و منحصربه‌فرد کنند. این ایده‌ها می‌توانند از طریق تمرکز بر جنبه‌های منحصربه‌فرد شما، ارائه راه‌حل‌های جدید، بهره‌گیری از مثال‌ها و تجارب شخصی و استفاده از رویکردهای خارج از روال همیشگی به‌دست آید.

3- توانایی تعامل و ارتباط: ارتباط موثر با خوانندگان و شناخت نیازها و مشکلات آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا محتوا را به صورتی تولید کنید که مخاطبان به آن متمایل باشند. شناخت هدف مخاطب و بهره‌گیری از استراتژی‌های ارتباطی مناسب، میزان جذب مخاطبان به محتوا را افزایش خواهد داد.

4- نوشتن مستمر و اصولی: تمرین مداوم نوشتن، می‌تواند بهبود و توسعه مهارت‌های نوشتاری شما را فراهم کند. پرداختن به اصول نوشتن، ساختاردهی مناسب، استفاده از زبان مناسب و قواعد گرامری، تنوع در سبک نوشتن و کار با ابزارهای ویرایش متن می‌توانند به شما در تولید محتوا کمک کنند.

5- بازخورد و انتقاد سازنده: دریافت بازخورد از مخاطبان و خوانندگان می‌تواند به شما کمک کند تا نقاط قوت و ضعف محتوای خود را بشناسید و بهبود آن را مد نظر قرار دهید. بازخورد سازنده و انتقاد سازنده می‌توانند راهنمایی‌های مفیدی برای بهبود کیفیت محتوا و افزایش تأثیرگذاری آن ارائه کنند.

با استفاده از این راهکارها و توجه به اصول و تکنیک‌های نوشتاری، می‌توانید بهترین محتوای متنی را تولید کنید. همچنین، تجربه و عملکرد شخصی شما نیز در بهبود محتوا و کیفیت آن تأثیرگذار خواهد بود.

User

محتواهای متنی کجا منتشر می‌شوند؟

انتشار محتوا را به طور کلی در دو محیط فیزیکی و دیجیتالی انجام می‌شود. محیط فیزیکی شامل کتاب، بیلبورد، روزنامه، مجله و… است و محتوای دیجیتالی هم شامل سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و … است.

انواع فرمت‌های محتوا متنی

1- اسپانسردار: فردی به‌ازای پولی که دریافت کرده است، محتوایی تولید می‌کند. این محتوا می‌تواند یک مقاله، یک کتاب و یا یک متن دیجیتالی در یک سایت اینترنتی باشد.

2- نقد و تحلیل: محتوایی که در آن، فیلم، کتاب، پادکست و یا هر چیز دیگری نقد و تحلیل شود.

3- مقایسه: محتوایی که نوشته می‌شود تا محصولات یا خدماتی را با هم مقایسه شود. مانند، مقایسه دو کتاب، دو موبایل، دو سایت. این نوع محتوا در دنیای شلوغ امروزی طرفداران زیادی دارد.

4- گزارشی: این نوع محتوا، یک جور محتوای شخصی است. مطالبی که در بسیاری از وبلاگ‌های شخصی منتشر می‌شود که بهترین نوع تمرین راحت‌ نویسی است.

5- خبری: این نوع محتوا هم که نیاز به توضیح ندارد و همه ما با سایت‌های که محتواهای خبری در آن‌ها منتشر می‌شود آشنا هستیم و به‌طور فیزیکی هم می‌شود به مجلات و روزنامه‌های خبری مختلف اشاره کرد.

6- سناریویی: این نوع محتوا بیشتر در پشت پرده شکل می‌گیرد و اکثرا دیده نمی‌شود. پشت هر فیلم موفقی یک فیلم‌نامه قدرتمند وجود دارد، پشت هر پادکست و ویدیو جذاب، بدون شک یک سناریو اصولی و درست قرار دارد. سناریو‌ها اکثرا منتشر نمی‌شوند با اینکه انتشار آن‌ها هم می‌تواند یک نوع خلاقیت و ایده جالبی باشد.

7- فهرستی: یک نوع دیگر از محتواهای پرطرفدار که همه ما بسیار دیده‌ایم. برای مثال: 10 نوع از فرمت‌های محتوا متنی، 20 کتاب برتر جهان.

8- اینفوگرافی: یک نوع محتوا جذاب که خلاقیت در آن نقش بسیار پررنگی دارد. محتوا خلاصه شده‌ای که در قالب تصاویر و متون، لُب مطلب را به مخاطب انتقال می‌دهد.

9- اسلایدی: محتوایی در قالب اسلاید که به صورت ویدیویی یا به صورت پاورپوینت تولید می‌شود که متن در این نوع محتوا، نقش کلیدی و مهمی را دارد.

10- رپورتاژ آگهی: این نوع محتوا را می‌توانیم در دسته محتواهای تبلیغاتی قرار دهیم که باز هم بازی کلمه‌ها و جمله‌ها در این نوع محتواها بسیار تاثیرگذار است.

محمد حسینی مدرس این دوره آموزشی، کتاب ادبیات تبلیغ را به علاقه‌مندان به رپورتاژ آگهی پیشنهاد می‌دهد.

محمد حسینی، فرمت‌های محتواهای متنی را در این 10 دسته، طبقه‌بندی کرد. اگر احساس می‌کنید مورد دیگری می‌شود به این دسته‌بندی اضافه کرد، لطفا بنویسید و درباره هر مورد توضیحات لازم را بفرمایید.

ChatGPT

دسته‌بندی‌هایی که محمد حسینی ارائه کرده است، بسیار جامع و کامل هستند. با این حال، برخی از فرمت‌های محتواهای متنی دیگر که می‌توانند به دسته‌بندی اضافه شوند عبارتند از:

11- مصاحبه: محتوایی که نتیجه مصاحبه با فرد یا افرادی است که در حوزه‌ای خاص تخصص دارند. مصاحبه می‌تواند به صورت متنی یا صوتی باشد و در آن مشخصات مصاحبه شونده و سوالات و پاسخ‌های ارائه شده ذکر می‌شوند.

12- راهنما و آموزش: محتوایی که به صورت راهنما، آموزش یا آموزش نامه منتشر می‌شود. این نوع محتوا می‌تواند مراحل، فرآیندها، روش‌ها، تکنیک‌ها و دستورالعمل‌هایی را برای انجام یک وظیفه خاص توضیح دهد.

13- نوشته‌های فنی و علمی: محتوایی که در حوزه‌های فنی، علمی یا تخصصی منتشر می‌شود و بر اساس تحقیقات، تجزیه و تحلیل‌ها و دانش تخصصی ارائه می‌شود. مقالات علمی، مطالب تخصصی در حوزه‌های مختلف و گزارشات تحقیقاتی ممکن است در این دسته قرار بگیرند.

14- نوشته‌های شخصی و خاطرات: محتوایی که تجربیات شخصی، خاطرات و داستان‌های شخصی را به اشتراک می‌گذارد. این نوع محتوا می‌تواند در قالب وبلاگ‌های شخصی، یادداشت‌ها، خاطرات و داستان‌های شخصی منتشر شود.

15- محتواهای هنری و ادبی: شعر، داستان، مقاله‌های ادبی، نمایشنامه و دیگر آثار هنری و ادبی می‌توانند جزو این دسته قرار بگیرند.

16- محتواهای علمی‌ترویجی: محتوایی که به منظور ترویج دانش و آگاهی عمومی درباره موضوعات علمی و فناوری تولید می‌شود. این نوع محتوا ممکن است به صورت مقالات علمی ساده‌نویسی شده، نوشته‌های آموزشی عمومی یا برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی علمی-ترویجی باشد.

همچنین، ارائه‌ی نمونه‌های اضافی از هر دسته می‌تواند به وضوح توضیح دهنده‌تر باشد. توجه داشته باشید که در هر دسته، محتواها می‌توانند به صورت چند رسانه‌ای باشند، مانند ترکیب متن و تصویر، متن و صدا، متن و ویدیو و غیره.

User

البته به نظرم  مواردی که شما اضافه کردید، زیر شاخه‌های دسته‌بندی‌هایی است که آقای حسینی انجام داده‌اند . به هر صورت سپاس.

ChatGPT

بله، مواردی که من اضافه کردم در واقع به عنوان زیرشاخه‌هایی برای دسته‌بندی‌هایی است که آقای حسینی ارائه کردند. این زیرشاخه‌ها می‌توانند به دقیق‌تر شدن و دسته‌بندی‌بندی بهتر محتواهای متنی کمک کنند.

User

چه چیزهایی می‌تواند محتوا باشد؟

من اعتقاد دارم که هر چیزی که بتواند دانش و آگاهی را به این دنیا اضافه کند علاوه بر موثر بودن، می‌تواند محتوا باشد و به اعتقاد محمد حسینی “هر چیزی که ما در کار و زندگی با آن سر و کار داریم و بتواند برای مخاطب الهام‌بخش باشد، می‌تواند محتوا باشد مانند: یک فیلم، یک جمله، یک گفتگو، یک سبک زندگی و… .”

به نظر شما چه چیزهایی می‌تواند محتوا باشد؟

ChatGPT

درست است، محتوا می‌تواند در انواع و اشکال مختلف وجود داشته باشد. برخی از چیزهایی که می‌توانند به عنوان محتوا مورد استفاده قرار بگیرند، عبارتند از:

مقالات و نوشته‌های متنی در موضوعات مختلف از جمله علمی، فنی، ادبی، تاریخی و …

کتاب‌ها و رمان‌ها

شعر و ادبیات

راهنماها و آموزش‌ها

گزارش‌ها و مطالعات تحقیقاتی

نقد و بررسی فیلم، کتاب، موسیقی و سایر آثار هنری

بلاگ پست‌ها و مطالب وبلاگی

ایمیل و خبرنامه‌ها

پادکست‌ها و برنامه‌های رادیویی

محتوای ویدیویی، از جمله فیلم‌ها، سریال‌ها، کلیپ‌ها و ویدیوهای آموزشی

محتوای تصویری مانند تصاویر، نقاشی‌ها و نمودارها

موسیقی و آهنگ‌ها

نرم‌افزارها و برنامه‌های کامپیوتری

شبکه‌های اجتماعی و پست‌های ارسالی توسط کاربران

محتواهای تبلیغاتی و تجاری

این فقط چند مثال از نوع‌های مختلف محتوا است. در واقع، هر آن چیزی که به صورت متنی، تصویری، صوتی و یا ترکیبی از این عناصر قابل ارائه و انتقال دانش، اطلاعات، تجربه، هنر و محتوای مفید به مخاطبان باشد، می‌تواند به عنوان محتوا مورد استفاده قرار گیرد.

User

تقسیم بندی کاملی بود، سپاس. اما منظور من این است که مانند باور و تعریفی که من و محمد حسینی از محتوا ارائه دادیم، به نظر شما محتوا چیست؟ باور شما از محتوا چیست و در چند جمله کوتاه و خلاقانه چگونه می توانید محتوا را تعریف کنید.

ChatGPT

به طور خلاصه و خلاقانه، می‌توان محتوا را به عنوان هر چیزی توصیف کرد که به مخاطبان، دانش، اطلاعات، تجربه، هنر، الهام و مفهومی جدید ارائه می‌دهد. مهمترین ویژگی محتوا این است که قادر است مفهومی جدید را منتقل کند و برای مخاطبان الهام‌بخش و آموزنده باشد.

User

خودمان را باور کنیم

در انجام هر کاری اگر باور داشته باشیم که می‌توانیم، حتما می‌توانیم و به قول معروف با باور قوی از خودمان، یا راهی را پیدا می‌کنیم یا راهی را خواهیم ساخت. نوشتن هم یکی از کارهای مهمی است که بدون باور شکل نمی‌گیرد. باور کنیم که می‌توانیم بنویسیم و با راحت نویسی شروع کنیم، ادامه دهیم تا به مرور زمان راحت نویسی تبدیل به عادت شود و در مسیر موثر نویسی گام برداریم.

راهکارهایی برای اینکه خودمان را بیشتر و بهتر باور کنیم

1- نوشته‌های صبحگاهی: در این مورد به اندازه کافی توضیح دادم (برای اطلاعات بیشتر به گفتگوهای کتاب راه هنرمند مراجعه کنید)

*یادمان باشد مسئله اصلی نوشتن است. با اینکه پیشنهاد اکثر کارشناس‌ها در زمینه نویسندگی این است که راحت نویسی را در صبح انجام دهیم اما اگر به هر دلیلی صبح‌ها نمی‌توانیم بنویسیم، در هر زمان دیگری که می‌توانیم، بنویسیم، و این بهانه خوبی برای ننوشتن و رها کردن نویسندگی نیست.

2- نوشتن را تبدیل به عادت کنیم: نوشتن بیشتر عادت است تا هنر. نویسنده‌ها انقدر نوشتند که عادت کردند، بنویسند.

3- با سوال شروع کنیم: سوال و چرایی انقدر مهم است که در بسیاری از کتاب‌ها و آموزش‌ها، سوال و چرایی با مفهوم هدف، هم‌معنی می‌شود. شکل علامت سوال شبیه قلاب ماهیگری است. سوال به ذهن قلاب می‌شود و ذهن مثل ماهی به‌دنبال قلاب حرکت می‌کند تا نهایت به جواب و هدف می‌رسد.

نوشتن صبحگاهی، عادت به نوشتن، سوال کردن، راهکارهای برای افزایش باور و بهتر نوشتن است. چه راهکارهای دیگری را برای ساخت باوری قدرتمند و بهتر نوشتن در شروع کار نویسندگی پیشنهاد می‌دهید.

ChatGPT

برای ساخت باور قدرتمند و بهتر نوشتن در شروع کار نویسندگی، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

4- تحقیق و مطالعه: با مطالعه و تحقیق در زمینه‌هایی که علاقه‌مندید و می‌خواهید درباره آن‌ها بنویسید، اعتماد به نفس و باورتان در مورد موضوعات مختلف افزایش می‌یابد.

5- تمرین و تجربه: با تمرین و تجربه بیشتر در نوشتن، می‌توانید مهارت‌های خود را بهبود بخشید و باورتان به توانایی خود را افزایش دهید. تعیین یک برنامه مداوم برای نوشتن و پیروی از آن می‌تواند به شما در این راه کمک کند.

6- اطرافیان مثبت: احاطه خود با افرادی که باورتان به خود را تقویت می‌کنند و شما را تشویق به نوشتن می‌کنند، می‌تواند اثر قابل توجهی در ساخت باورتان داشته باشد. به اشتراک گذاشتن نوشته‌هایتان با دیگران و دریافت بازخورد مثبت نیز می‌تواند شما را در روند نوشتن تشویق کند.

7- خلاقیت و نوآوری: از روش‌های خلاقانه و نوآورانه در نوشتن استفاده کنید. به دنبال راهکارهای جدید و جذاب برای ارائه مفهوم و الهام‌بخش برای مخاطبان باشید.

8- تجربه انگیزه‌بخش: مواجهه با تجربه‌ها و داستان‌های موفقیت دیگران در زمینه نوشتن و خلق محتوا، می‌تواند انگیزه و باورتان به خود را افزایش دهد. از مطالعه مقالات، کتاب‌ها و بیوگرافی‌های نویسندگان مورد علاقه‌تان برای یادگیری از تجربیات آن‌ها بهره‌برداری کنید.

با اجرای این راهکارها و تمرین مداوم، شما می‌توانید باور قویتری به خودتان و توانایی نوشتن خود پیدا کنید و در مسیر نویسندگی پیشرفت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *