کتاب اقبال چگونه اتفاق می‌افتد – گفتگو دوم

کتاب اقبال چگونه اتفاق می‌افتد – گفتگو دوم

در گفتگو اول کتاب اقبال چگونه اتفاق می‌افتد اثر جنیس کاپلان و برنابی مارش به تعریف و مفهوم شانس و اقبال پرداختیم و تفاوت آن دو را باهم بررسی کردیم. ChatGPT چهارده راهکار برای افزایش اقبال در زندگی و کار به ما ارائه داد که 2 راهکار هم من به آن اضافه کردم. در ادامه فهمیدیم که باید فرصت‌های کوچک را در ابتدای کار شناسایی کنیم و از این فرصت‌ها به درستی استفاده کنیم و اکنون ادامه گفتگو.

User

متفاوت بودن باعث خوش اقبالی می‌شود

متفاوت بودن باعث خوش اقبالی می‌شود البته چیز عجیب و غریبی نیست. مثلا برای استخدام در یک شرکت معتبر باید مشتاق باشیم، تلاش کنیم، شبکه‌سازی کنیم و در مکان و زمان درست قرار بگیریم و این موارد یعنی نسبت به دیگران داریم متفاوت عمل می‌کنید و این تفاوت اقبال ما را افزایش می‌دهد که در آن شرکت استخدام شویم.


نظر شما در این مورد چیست؟ آیا تمایز هم می‌تواند در این متفاوت بودن نقش داشته باشد و باعث خوش اقبالی شود؟ اگر بله با یک مثال بیشتر توضیح دهید.

ChatGPT

تاثیر تمایز در ایجاد متفاوت بودن و ایجاد خوش‌ اقبالی

بله، تمایز می‌تواند در ایجاد متفاوت بودن و ایجاد خوش‌ اقبالی نقش داشته باشد. تمایز در واقع به معنای ارائه خدمات و محصولات ویژه و برتر از دیگران است. در این صورت، مشتریان با شناختن این تمایز و خدمات ویژه شما، احتمالاً از شما بیشتر استفاده خواهند کرد و به دوستان و آشنایان خود نیز پیشنهاد خواهند داد.

برای مثال، فرض کنید که شما یک رستوران مجلل دارید. با ارائه خدمات ویژه‌ای مانند دکوراسیون دلنشین، پذیرایی با کیفیت بالا و غذاهای خاص که از بهترین مواد تهیه شده، در میان سایر رستوران‌ها تمایز خود را ایجاد می‌کنید. این تمایز شما باعث خواهد شد تا مشتریان جدید جذب شوند و با تجربه‌ی خود، به دیگران پیشنهاد دهند. همچنین مشتریان فعلی نیز به دلیل تجربه‌ی خوب خود، به شما وفادار خواهند بود و احتمالاً در آینده نیز از خدمات شما استفاده خواهند کرد.

User


و این یعنی به عنوان صاحب رستوران خوش اقبال بودیم. پس تمایز  هم می‌تواند مانند تفاوت باعث اقبال بیشتر شود؟

ChatGPT

تمایز در کسب و کارها می‌تواند باعث خوش‌ اقبالی شود

بله، درست است. تمایز در کسب و کارها می‌تواند باعث خوش‌ اقبالی بیشتر شود. مثلا اگر یک رستوران با منوی خاصی که در شهر کمتر دیده شده باشد و با کیفیتی بالا و قیمت مناسب ارائه داده شود، می‌تواند بیشتر مشتری جذب کند و در نتیجه خوش‌ اقبالی بیشتری داشته باشد. به طور مشابه، یک فروشگاه آنلاین با ارائه محصولات منحصر به فرد و خدمات متمایز، می‌تواند محبوبیت و خوش‌ اقبالی بیشتری نسبت به رقبا داشته باشد. در واقع، ارائه خدمات و محصولات منحصر به فرد و متمایز، می‌تواند به شما کمک کند تا در بین رقبا خود برجسته شوید و به عنوان یک برند معتبر و شناخته شده شناخته شوید.

User

خوش اقبالی در روابط عاطفی

فصل بعدی کتاب اقبال چگونه اتفاق می‌افتد در مورد خوش اقبالی در روابط عاطفی است که تکنیک در محل مناسب بودن در اینجا بسیار تاثیرگذار است. برای مثال اگر شریک زندگیمان را نقاش می‌خواهیم پس باید بیشتر در گالری‌های نقاشی رفت و آمد کنیم و تکنیک شبکه‌سازی هم استفاده کنیم.


نظر شما در این مورد چیست؟ با یک مثال توضیح دهید.

ChatGPT

بله، درست می‌فرمایید. در واقع، این تکنیک در محل مناسب بودن به شما کمک می‌کند که در زمینه‌های مختلفی مانند روابط عاطفی، شغلی، یا هر نوع فعالیت دیگری که می‌خواهید در آن موفق شوید، خوش اقبال تر شوید.

به عنوان یک مثال در مورد یافتن کار: اگر به دنبال یافتن شغلی در زمینه بازاریابی هستید، می‌توانید در جمع کارآفرینان و بازاریابان شرکت کنید، از دوستان و آشنایان خود در این زمینه کمک بگیرید و به سایت‌هایی که موقعیت‌های شغلی در این زمینه اعلام می‌شوند مراجعه کنید. همچنین می‌توانید در کنار این تلاش‌ها، به دنبال مهارت‌های جدیدی برای بازاریابی خود باشید و در جمع‌های مرتبط با این زمینه حضور داشته باشید تا شبکه‌ی خود را گسترش دهید و از تجربیات و نکاتی که افراد با تجربه در این زمینه در اختیار شما می‌گذارند، بهره‌مند شوید. با این کارها، شانس شغلی موفقی در زمینه بازاریابی به شما نزدیک‌تر می‌شود و احتمال خوش اقبالی شما نیز افزایش می‌یابد.

User

نقش ارتباطات با شانس. آیا گزینه‌های بیشتر شانس ما را بیشتر می‌کند؟

ارتباط برقرار کردن بسیار مهم است ولی تعداد نفرات زیاد در گالری های نقاشی شاید در ارتباطات بیشتر ما با دیگران نقشی نداشته باشد و حتی می‌تواند برعکس  هم عمل کند، دکتر بری شوارتز (Barry Schwartz) این را تناقض انتخاب می‌نامد. گزینه‌های بیشتر باعث انتخاب سخت‌تر می‌شود و دائما فکر می‌کنید که شاید گزینه‌های بهتری وجود داشته باشد.

البته این موضوع در زندگی روزمره هم صادق است و باعث می‌شود همیشه به دنبال چیزهای دیگری باشیم و از داشته‌های اکنون خودمان استفاده نکنیم و لذت نبریم. و البته همه این خوش اقبالی‌ها به تلاش نیاز دارد.


نظر شما در این موارد چیست؟

ChatGPT

درست است که ارتباط برقرار کردن بسیار مهم است، اما انتخاب درست محیطی که ارتباطات را برقرار کنیم نیز اهمیت دارد. در مثال گفته شده، شرکت در گالری های نقاشی ممکن است برای برخی افراد باشد که به هنر و نقاشی علاقه دارند و این کار باعث برقراری ارتباط با دوستان و علاقه مندان به هنر شود. اما برای دیگران ممکن است این کار به دلیل عدم علاقه به هنر، بی فایده و زمان تلف کننده باشد.

در مورد تناقض انتخاب هم موافقم که انتخاب گزینه‌های بیشتر باعث انتخاب سخت‌تر می‌شود و شاید به دنبال داشتن چیزهای دیگری بودن همیشگی شود. اما در مواقعی نیز، گاهی انتخاب گزینه‌های بیشتر می‌تواند بهترین راه باشد. به عنوان مثال در مورد انتخاب شغل، ممکن است با انتخاب بیشترین گزینه‌ها، شغلی را پیدا کنیم که بهترین و پر درآمدترین شغل برای ما باشد.

در هر صورت، خوش اقبالی به تلاش و کوشش نیاز دارد و انتخاب درست بسته به شرایط و نیازهای فرد، متفاوت است.

User

به فرزندان خود بیاموزید که توانایی کنترل زندگیشان را دارند.

فصل بعدی کتاب در این مورد این است که به فرزندان خود بیاموزید که توانایی کنترل زندگیشان را دارند. شادی را به فرزندان خود هدیه دهیم. افراد خوش‌ اقبال، شادتر از دیگران زندگی می‌کنند.

فرصت‌ها انبوهی که در اختیار فرزندان‌مان است به آن‌ها نشان دهیم اما آن‌ها را مجبور نکنیم مسیر خاصی را انتخاب کنند. با فرصت‌های بیشتر اقبال کودکان‌مان بیشتر خواهد شد.

در صورتی که کودکان و حتی بزرگسالان باور داشته باشند که زندگیشان تحت کنترل اقدامات خود آن‌ها است، نه عوامل خارجی، شادتر خواهند بود.

بگذاریم کودکان مسیر زندگیشان را خودشان انتخاب کنند، حتی به اشتباه. تجربه یعنی همین.

از کودکان‌مان حمایت کنیم و به آن‌ها باور دهیم که می‌توانند و همین خودباوری آن‌ها باعث می‌شود که به افرادی موفق و خوش‌ اقبال تبدیل شوند.

باید به آن‌ها بیاموزید که توانایی کنترل تصمیمات‌شان را دارند و باید مسئولیت آن‌ها را بپذیرند.


آیا با این توضیحات موافقید؟ اگر نیاز به توضیحات بیشتری هست بفرمایید.

ChatGPT

توضیحات این فصل از کتاب بسیار مهم و مفید است. برای اینکه فرزندان ما بتوانند زندگی خود را بهتر کنند، باید به آن‌ها این امکان را بدهیم که مسیر زندگیشان را خودشان انتخاب کنند و از توانایی کنترل زندگیشان آگاهی داشته باشند. همچنین، از آن‌ها پشتیبانی کنیم و به آن‌ها باور دهیم که می‌توانند و به این ترتیب، باعث شادی و خوش‌ اقبالی آن‌ها خواهیم شد.

همچنین، بسیار مهم است که فرزندان ما فرصت‌های انبوهی را داشته باشند، اما ما نباید آن‌ها را مجبور به انتخاب مسیر خاصی کنیم. بهتر است به آن‌ها این امکان را بدهیم که آنچه را که می‌خواهند انتخاب کنند، حتی اگر گاهی به اشتباه بیفتند. این باعث خودباوری آن‌ها و بهبود روابط آن‌ها با دیگران خواهد شد.

در کل، با توضیحات ارائه شده در این فصل کتاب موافق هستم و معتقدم که این موارد بسیار مهم برای بهبود زندگی فرزندان ما هستند.

User

بد اقبالی گاهی ناگهانی می‌رسد

ما باید آماده باشیم و زیرکانه با شرایط روبه‌رو شویم، شاید بداقبالی گاهی ناگهانی برسد. نویسنده می‌گوید: از قدم های کوچک شروع کنیم: مثلا در مورد سلامتی، از قدم‌های کوچک شروع کنیم به جای هفته‌ای یک‌بار، ماهی یک‌بار فست‌فود بخوریم و نیازی نیست دائما نگران فشارخون و چربی و این موارد باشیم تا خدایی نکرده ناگهانی ما را غافلگیر کنند.

در حقیقت نگران حمله کوسه‌ها و موارد نادر نباشیم، با رعایت کمی بیشتر از قوانین راهنمایی و رانندگی از آمار بالای مرگ در تصادفات جاده‌ای بکاهیم.


پس بد اقبالی گاهی ناگهانی هم می‌رسد و همه چیز تحت کنترل ما نیست اما می‌شود پیشگیری کرد. نظر شما چیست؟

ChatGPT

موافقم که باید از قدم های کوچک شروع کرد و به مرور زمان به سمت اهداف بزرگتر حرکت کرد. این روش به ما کمک می‌کند تا از انجام کارهای بزرگ و دشوار احساس ناکامی و ناامیدی نکنیم.

در مورد پیشگیری نیز، بهتر است از ابتدا توجه لازم به سلامتی و امنیت خود داشته باشیم تا بتوانیم از بروز مشکلات جلوگیری کنیم. این اقدامات می‌توانند شامل تغذیه سالم، ورزش منظم، استراحت کافی، مدیریت استرس و رعایت اصول بهداشتی باشند.

با اینکه ممکن است همیشه نتوانیم از بروز حوادث و ناگهانی‌ها جلوگیری کنیم، اما اگر اقدامات پیشگیرانه انجام دهیم، می‌توانیم به میزان قابل توجهی خطر بروز آن‌ها را کاهش دهیم. در نهایت، همیشه بهتر است در برابر مواقع ناگهانی آماده و زیرکانه باشیم تا بتوانیم با آن‌ها مقابله کنیم

User

در مسیر زندگی، به جای یک نقشه از یک قطب‌نما استفاده کنیم

و در نهایت یک پیشنهاد کاربردی از کتاب: در مسیر زندگی، به جای یک نقشه از یک قطب‌نما استفاده کنیم. برنامه‌ریزی خوب است اما نقشه بیش از حد سفت و سخت باعث می شود فرصت‌های مهمی را از دست دهیم و بهتر است به جای این همه سخت‌گیری در برنامه ریزی، یک قطب‌نما در زندگی داشته باشیم.


لطفا با مثال این موضوع را بیشتر توضیح دهید.

ChatGPT

در کتاب به عنوان مثالی از استفاده از قطب‌نما در زندگی، موقعیتی برای یک شخص در نظر گرفته شده است که در طی زندگی خود با چالش‌های بسیاری روبرو می شود. او برای پیشرفت و رسیدن به هدف‌هایش، از نقشه های دقیق و جزئی استفاده می‌کند و هر قدمی را که باید بردارد، در نقشه خود مشخص می‌کند.

اما به دلیل اینکه زندگی همیشه آنطور که ما می‌خواهیم پیش نمی‌رود، او همواره با موانع و تحولات غیرمنتظره روبرو می‌شود. در این شرایط، مشخص شده است که بیشترین موفقیت را همان کسی دارد که با توجه به هدف اصلی خود، به صورت مداوم روی راهنمایی‌های داخلی خود تمرکز کند، به دنبال راه حل‌های جدید بگردد و قطب‌نما خود را با خود به همراه داشته باشد.

به عنوان مثال، فرض کنید که هدف شما رسیدن به یک شغل رویایی با حقوق بالا و امکانات خوب است. اما در طی مسیر زندگی، ممکن است با موانع و تحولات غیرمنتظره روبرو شوید که باعث می شود برنامه‌های شما به تعویق بیفتد. در این شرایط، اگر شما به جای تمرکز بر روی نقشه دقیق خود، به دنبال راه حل‌های جدید بگردید و با توجه به هدف اصلی خود قطب‌نمای خود را با خود به همراه داشته باشید، شاید به جای اینکه به هدف خود نرسیده باشید، یک شغل دیگر بهتر از شغلی که در نقشه خود مشخص کرده بودید، بیابید.

به طور کلی، استفاده از قطب‌نما به شما کمک می کند تا در مسیر درست حرکت کنید

در حالی که نقشه ممکن است برای برنامه‌ریزی کمک کننده باشد، اما ممکن است زندگی را محدود کند و باعث ایجاد فشار و اضطراب شود. به همین دلیل، استفاده از قطب‌نما در زندگی می‌تواند به ما کمک کند تا در مسیری که دنبال می‌کنیم هدف‌هایمان را دنبال کنیم، در حالی که در عین حال فضای لازم برای تعامل با فرصت‌های جدید و نوآوری های غیرمنتظره را فراهم می کند.

جمع بندی

در این گفتگو، در مورد نقش شانس و اقبال در زندگی صحبت کردیم و به نتیجه رسیدیم که هر دو عاملی هستند که می‌توانند در موفقیت یا شکست ما تأثیرگذار باشند. با این حال، نباید فقط به این عوامل تکیه کرد و به جای آن، باید برای رسیدن به اهدافمان به پیشبرد کارمان و بهبود مهارت‌های‌مان اهتمام داشته باشیم.

همچنین، به این نتیجه رسیدیم که باید در برابر مواجهه با شرایط ناگوار و ناخواسته، به صورت آماده و زیرکانه عمل کنیم و به جای نگرانی و استرس، برای پیشگیری از موارد نادر و آسیب‌های جدی اقدام کنیم.

در مورد کتاب اقبال چگونه اتفاق می‌افتد نیز به بررسی مفاهیم اصلی آن پرداختیم و به این نتیجه رسیدیم که برای رسیدن به موفقیت، نه تنها باید برنامه‌ریزی دقیق داشته باشیم، بلکه باید از نقش شانس و اقبال نیز بهره بگیریم و با تلاش، خلاقیت و اراده قوی، به دنبال تحقق آرزوهایمان باشیم.

در کل، مهمترین نکته این است که برای رسیدن به موفقیت، باید به همه عوامل موثر در زندگی توجه کرد و با توجه به شرایط مختلف، بهترین راه حل را پیدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *