کتاب راهنمای تفکر نقادانه – گفتگو سوم

کتاب راهنمای تفکر نقادانه – گفتگو سوم

در گفتگوی دوم کتاب راهنمای تفکر نقادانه اثر نیل براون، به بحث درباره استدلال و تفکر نقادانه پرداخته شد که مفاهیمی اساسی در فهم بهتر واقعیت‌ها محسوب می‌شوند. در این بحث، اهمیت شناخت مسئله و توانایی تحلیل استدلال‌ها مورد تاکید قرار گرفت. استدلال از دو بخش اصلی تشکیل شده است: مسئله و نتیجه یا مدعا که مسئله به عنوان نقطه شروع فعالیت تفکری و گفتمان، نقش اساسی در آن بازی می‌کند. مسئله می‌تواند توصیفی یا تجویزی باشد و تمایز بین آنها به فرد کمک می‌کند تا بهترین راه‌حل‌ها و استدلال‌ها را برای مسائل مختلف پیدا کند. در گفتگوی دوم همچنین توجه به تفاوت بین مسائل توصیفی و تجویزی و نیز اهمیت تمایز و تفکر دقیق درباره این دو نوع مسئله مورد تاکید قرار گرفت. در کل، این بحث نشان داد که شناخت دقیق مسائل و نوع استدلال به کار برده شده، چگونگی تاثیرگذاری بر فهم و دانش جامعه را تعیین می‌کند و اهمیت آن به عنوان یکی از مباحث اساسی در حوزه تفکر و استدلال به وضوح بیان شد. در بخش سوم گفتگو با ما همراه باشید تا مطالب کتاب را به پایان برسانیم.

User

پشت‌پرده فرض‌ها: مفاهیمی که نمی‌بینیم

در این بخش از کتاب نویسنده بیان می‌کند که تاکنون درباره ساختار بیرونی یک استدلال صحبت شد که شامل مسئله، دلایل و نتیجه/مدعا می‌شود. اما در لایه‌های بیرونی استدلال، عوامل پنهانی نیز وجود دارند که نیازمند کشف و بررسی هستند.

در تمام استدلال‌ها، نویسنده یا گوینده بدون اطلاع دادن به مخاطب، مجموعه‌ای از عقاید را به صورت پیش‌فرض در ذهن خود تصور می‌کند و استدلال خود را بر اساس آن ارائه می‌دهد. بنابراین، برای پیشبرد رویکرد نقادانه، لازم است به عقاید پنهان و فرض‌های زیرین هم توجه شود. این فرض‌ها می‌توانند به سه دسته فرض‌های رابط، ارزشی و توصیفی تقسیم شوند.

فرض رابط، دلایلی است که نویسنده یا گوینده برای اثبات نتیجه/مدعا به آن وابسته است. فرض‌های ارزشی نشان‌دهنده اهمیت و ارزشی است که شخص به یک عقیده می‌دهد و می‌توانند به معیارهای اخلاقی و ارزشی اشاره کنند. در نهایت، فرض‌های توصیفی توصیف‌کننده وضعیت یا ویژگی‌های واقعی مسئله هستند.

گاهی افراد بدون آگاهی کامل، تحت تأثیر فرض‌های فرهنگی قرار می‌گیرند که از فرهنگ خانواده و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند، به آنها منتقل می‌شود. برای مثال، تصور می‌شود که ارتباط با افراد مهم به دلیل تاثیر مثبتی که بر جایگاه اجتماعی آنها دارد، برای برخی افراد ارزش بسیاری دارد.

تأثیرات فرض‌های ارزشی بر رفتار و دیدگاه افراد نسبت به مسائل مختلف به راحتی قابل مشاهده است. و وجود اختلافات در این زمینه نشان می‌دهند که هر فرد بر اساس مجموعه فرض‌های خود، به شکلی خاص عمل می‌کند و نظرات خود را توسعه می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که فرض‌های ارزشی در میان مردم قدرت تاثیرگذاری بالایی دارند، اما شدت پایبندی به این فرض‌ها باعث می‌شود که افراد با یکدیگر تفاوت‌هایی داشته باشند و در رفتار و نگرش خود متفاوت عمل کنند.

به طور کلی،‌ بررسی دقیق فرض‌های ارزشی کسی که استدلالی را مطرح می‌کند، از ضرورت بسیاری برخوردار است. این بررسی باید شامل بررسی سوابق و نتایج استدلال‌های آن فرد باشد تا به نتیجه‌ای معقول برسیم تا بتوانیم به درک درستی از دیدگاه او نائل بیاییم. و در نهایت، فرض‌های توصیفی همچنین نقشی اساسی در شکل‌گیری دیدگاه‌ها و نظرات افراد بازی می‌کنند و باید با دقت مورد بررسی قرار گیرند تا بتوانیم به درک صحیحی از آنچه که یک فرد می‌خواهد ارائه دهد، برسیم.


لطفا مثالی بزنید از شرایطی که در آن عدم درک فرض‌های ارزشی گوینده موجب کج‌فهمی و سوتفاهم در برقراری ارتباط شده است؟

ChatGPT

فرض کنید در یک جلسه خانوادگی، محمد و فاطمه، دو فرد جوان از اعضای خانواده هستند، که در مورد مسیر حرفه‌ای آینده‌ خود به شدت مخالف هستند. محمد معتقد است که باید شغلی انتخاب کند که امکانات مالی بالاتری فراهم کند و به او اجازه پیشرفت مالی بیشتری بدهد. از سوی دیگر، فاطمه با اصرار به این مساله معتقد است که رضایت شخصی و خوشبختی فردی که به شغل خود مشغول می‌شود، اهمیت بسیاری دارد، حتی اگر درآمد مالی کمتری داشته باشد.

در این موقعیت، هر دو فرد از فرض‌های ارزشی متفاوتی برای انتخاب مسیر حرفه‌ای خود برخوردار هستند. محمد فرض می‌کند که موفقیت مالی اولویت اصلی است و به دلیل شرایط مالی خانواده، این امر بسیار مهم است. از سوی دیگر، فاطمه با اصرار بر این موضوع است که رضایت شخصی و خوشبختی در زندگی حرفه‌ای بسیار مهم‌تر است و باید به دنبال یک شغلی بگردد که باعث رضایت و خوشبختی او شود.

برای رسیدن به یک توافق و حل این اختلافات، لازم است که محمد و فاطمه با یکدیگر صحبت کنند و سعی کنند تا فرض‌ها و ارزش‌های همدیگر را درک کنند. آنها می‌توانند با گوش دادن به یکدیگر، به درک بهتری از ترجیحات و اهداف همدیگر برسند و با بحث و گفتگو در مورد این مسائل، به توافقاتی رسیده که برای هر دوی آنها رضایت بخش است و آنها را قادر می‌سازد تا مسیر مشترکی را برای آینده خود پیدا کنند.

User


زمانی که با فردی در حال بگومگو هستیم، چگونه می‌توانیم در هنگام عصبانیت فرض‌های ارزشی وی را بفهمیم و از آن برای فهم بهتر موضوع مورد بحث بهره‌مند شویم؟

ChatGPT

زمانی که با فردی در حال بحث و گفتگو هستیم و به علت عصبانیت یا تنش‌های موجود، ممکن است فرض‌های ارزشی او را به خوبی درک نکنیم، می‌توانیم به روش‌های زیر عمل کنیم تا درک بهتری از وضعیت پیدا کنیم:

1. گوش دادن فعالانه: به‌جای تمرکز بر واژگان یا اختلافات کوچک، سعی کنید به موضوعات اساسی و ارزش‌هایی که فرد در حال بیان آنهاست، توجه کنید. گوش دادن فعالانه می‌تواند کمک کند تا نسبت به فرض‌های ارزشی طرف مقابل درک کامل‌تری پیدا کنید.

۲. پرسش‌های باز و مشخص کننده: با استفاده از پرسش‌های باز و مشخص کننده، می‌توانید از فرد بیشتر درباره ارزش‌ها، باورها و تفکراتش بپرسید. به این ترتیب، می‌توانید برای فهم بهتر موضوع، به عمق دیدگاه وی پی ببرید.

۳. تحلیل زبان بدن: زبان بدن فرد می‌تواند نشان‌دهنده احساسات و ارزش‌های او باشد. در هنگام بحث، به حرکات و علائم غیرکلامی فرد مقابل توجه کنید تا نسبت به احساسات و فرض‌های ارزشی او آگاه شوید.

۴. احترام و توجه به نقاط قوت و ضعف فرد: با ابراز احترام و توجه به نقاط قوت و ضعف فرد، می‌توانید ارتباط مثبتی را با وی برقرار کنید و از فرصتی برای شناخت بهتر ارزش‌های او بهره ببرید.

با استفاده از این روش‌ها و اظهار احترام به دیدگاه‌ها و ارزش‌های فرد مقابل، می‌توانید هنگام بحث و گفتگو، بهترین استفاده را از فرض‌های ارزشی وی با هدف فهم بهتر موضوع مورد بحث داشته باشید.

User

رازهای تفکر نقادانه: گریز از دام مغالطه

در این بخش از کتاب راهنمای تفکر نقادانه، به مرحله جدیدی از تفکر نقادانه می‌رسیم؛ یک مرحله که نسبتا پیچیده است و به تامل عمیق ما نیاز دارد. در این مرحله، وظیفه ما این است که با دقت بررسی کنیم که آیا استدلال ارائه شده درست و قابل قبول است یا خیر؟ آیا ادعاها و دلایلی که برای آن ارائه شده، منطقی و شفاف هستند یا نه؟

هنگامی که متوجه می‌شویم که مسئله‌ای در استدلال ارائه شده وجود دارد و دلایل پشت این استدلال به نظر ما کافی و قاطع نیست، باید هوشیار باشیم که احتمالا با یک مغالطه (سفسطه، مغلطه) روبرو هستیم. مغالطه به معنای استفاده از حیله‌ها و تاکتیک‌های نادرست توسط نویسنده یا سخنگو برای قانع کردن ما نسبت به دیدگاه یا ادعاهایش است که به معنای فریب دادن ماست. در ادامه به چند نمونه از مغالطات رایج اشاره می‌شود:

 • مغالطه حمله به شخص

مغالطه حمله به شخص وقتی رخ می‌دهد که فرد به‌جای ارائه دلایل منطقی مسئله، به طرف مخاطب حمله کند و به زندگی شخصی او بپردازد تا او را قانع کند. به‌عبارتی در این نوع مغالطه، به‌جای بحث و بررسی موضوع، به خود شخص پرداخته می‌شود. به‌عنوان مثال، فرد «ب» به‌جای بررسی دلایل انتخاب فرد «الف»، به شخصیت او حمله می‌کند و تمام موضوع را بر اساس نظریات شخصی «الف» تفسیر می‌کند. این نشانه‌ها حاکی از آن هستند که افراد در حال استفاده از مغالطه حمله به شخص هستند تا به سرعت احساسات شما را تحت تاثیر قرار دهند و توجهات را از بررسی دلایل واقعی مسئله منحرف کنند. بنابراین، لازم است که شما بتوانید این نوع مغالطه را تشخیص دهید و از آن جلوگیری کنید تا به دلایل واقعی و موضوع مورد بحث تمرکز کنید.

 • مغالطه افتادن در سراشیبی

مغالطه افتادن در سراشیبی زمانی رخ می‌دهد که فرد از یک مدعا یا نتیجه استدلالی به دلیلی غیرمنطقی نتیجه می‌گیرد. به‌عنوان مثال، ادعا می‌شود که دولت نباید استفاده از مشروبات الکلی را در فیلم‌ها ممنوع کند، زیرا این ممنوعیت می‌تواند به ممنوعیت دیگر موارد در فیلم‌ها منجر شود. این استدلال به طور کامل منطقی نیست، زیرا نادیده گرفتن این حقیقت است که تصمیمات قضایی بر اساس موارد خاص و پیچیده‌ای اتخاذ می‌شود و ممکن است هر موضوعی نیازمند دلایل و شرایط خاص خود را برای بررسی وضعیت داشته باشد. به عبارت دیگر، این استدلال حاوی مغالطه افتادن در سراشیبی است، زیرا فرض می‌کند یک تصمیم ممکن است (بدون توجه به راه‌های مختلف و ابزارهایی که برای کنترل این وضعیت وجود دارد) به دنباله بی‌انتهایی از رویدادهای غیرقابل پیش‌بینی منجر شود.

 • مغالطه راه‌حل بی‌عیب و نقص

مغالطه راه‌حل بی‌عیب و نقص زمانی رخ می‌دهد که فرد به این باور می‌افتد که تنها راه‌حل‌های کامل و بدون نقص موثر هستند و سایر راه‌حل‌ها ارزشی ندارند. به‌عبارت دیگر، او فرض می‌کند که اگر یک راه‌حل تمامی جنبه‌های یک مسئله را حل نکند، باید نادیده گرفته شود. این مغالطه باعث می‌شود که افراد درجا بزنند و از اقدام در مواجهه با مسائل پرهیز کنند. در واقع، این نوع باورها باعث می‌شود که افراد از اقدامات ناقص یا ناکام بترسند و از پیشروی در مسیر حل مسائل منصرف شوند. بنابراین، لازم است که افراد از این مغالطه پرهیز کنند و بدون اینکه انتظار داشته باشند همه جنبه‌های مسئله به طور کامل حل شود، به دنبال راه‌حل‌های موثر برای مواجهه با مسائل باشند.

 • مغالطه توسل به احساسات

مغالطه توسل به احساسات به معنای استفاده از کلمات یا عباراتی است که احساسات را برمی‌انگیزند و هدف آن منحرف کردن توجه مخاطب از نقص‌ها یا ضعف‌های موجود در استدلال است. بسیاری از مواقع، افراد به‌جای ارائه دلایل منطقی، از طریق ایجاد هیجان و تحریک احساسات شما، سعی می‌کنند تا خلاء موجود در استدلال خود را پوشش دهند.


اگر هنگام بحث متوجه شدیم که طرف مقابل در حال استفاده از مغالطه است، چگونه بدون آنکه فرد گارد بگیرد، این موضوع را به او یادآور شویم و از وی بخواهیم که از این کار دست بردارد؟

ChatGPT

برای اینکه به طرف مقابل یادآوری کنیم که از مغالطه استفاده می‌کند و از او بخواهیم که از این رفتار دست بردارد، می‌توانیم به شیوه‌های مختلفی اقدام کنیم. اولا، می‌توانیم با آرامی و به طور مستقیم به طرف مقابل اشاره کنیم که استدلال او دارای مغالطه است و از اینگونه روش‌ها برای قانع کردن مخاطب استفاده نکند. ثانیا، می‌توانیم با ارائه مثال‌های موشکافانه و دقیق، نشان دهیم که چگونه مغالطه‌ها می‌توانند به نتایج نادرست و ناپایدار منجر شوند. همچنین، می‌توانیم با ارائه دلایل منطقی و شفاف، بیان کنیم که برای دست‌یابی به نتایج مطلوب، بهتر است از استدلال‌های صحیح و منطقی استفاده کنیم. در نهایت، لازم است که با حوصله و احترام به طرف مقابل، این مسئله را بیان کرده و به او فرصت بدهیم تا رفتار خود را اصلاح کند و به بحث با دیدگاه‌های منطقی و بدون مغالطه ادامه دهیم.

User

شهود، تجربه و اطلاعات: کلیدهای استنتاج

گاهی وقت‌ها، افرادی که شواهد کافی برای پشتوانه دعاوی و ادعاهای خود ندارند، نسبت به سوالاتی که استدلال آنها را به چالش می‌کشد، عصبانی و مضطرب می‌شوند که یکی از نشانه‌های ضعف استدلال آنهاست. قبل از اینکه بپرسیم «شواهد چقدر محکم‌ هستند؟» باید بپرسیم «شواهد از چه نوعی هستند؟» شواهد، از شاخصه‌های زیر تشکیل شده‌اند:

 • شهود: شهود به احساسات شخصی و حدس و گمان شخص درباره یک موضوع اشاره دارد. این شواهد اغلب از طریق تجربه و تمرکز شخصی بر یک موضوع به وجود می‌آیند. اما باید توجه داشت که شهود ممکن است مبتنی بر تجربیات فردی باشند و از اعتبار عمومی برخوردار نباشند.
 • تجربه شخصی: تجربه شخصی، نتیجه فعالیت‌ها، تفکرات و تجربیات فرد در زمینه‌ای خاص است. این نوع شواهد ممکن است به مغالطه تعمیم شتاب‌زده منجر شود؛ به این معنا که فرد ممکن است تمایل داشته باشد تجربیات شخصی خود را به عنوان حقیقت مطلق برای همه قرار دهد، در حالی که این امر ممکن است با واقعیت‌های گسترده‌تر مغایرت داشته باشد.
 • گواهی اشخاص: در این نوع شواهد، تجربیات و نظرات افراد دیگر به عنوان منبع اطلاعاتی برای استدلال استفاده می‌شود. برای ارزیابی اعتبار گواهی اشخاص، باید نظر و تجربه و همچنین میزان تخصص و اعتماد آنها به طور دقیق بررسی شود.
 • استناد به نظر مراجع: در این حالت، از نظر متخصصان و افراد با تخصص در زمینه‌ای خاص برای پشتیبانی از استدلال استفاده می‌شود. در این حالت بهتر است اعتبار مراجع و تخصص آنها در زمینه مورد نظر بررسی شده و مورد ارزیابی قرار بگیرد.
 • مشاهدات شخصی: مشاهدات شخصی در اصل دیدگاه فرد در مورد وقایع و رویدادها است. این نوع شواهد ممکن است به دلیل زاویه دید شخصی، اعتبار متفاوتی داشته باشد.
 • تحقیقات علمی: تحقیقات علمی مبتنی بر روش‌های علمی و عمیق در مورد یک موضوع خاص انجام می‌شوند. این نوع شواهد به دلیل روش‌های دقیق و قابل اعتمادی که به کار می‌رود، از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.
 • تمثیل‌ها: در تمثیل‌ها، از مثال‌های آشنا برای توضیح موضوعات ناآشنا استفاده می‌شود. این نوع شواهد به کمک تصاویر آشنا، به درک بهتری از موضوع کمک می‌کند.
 • نمونه‌های موردی و آمار: برای نشان دادن و توضیح یک وضعیت یا الگو از آمار و نمونه استفاده می‌شود. این نمونه‌ها برای تفسیر صحیح، باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند و برای این فرآیند از اطلاعات دقیق و صحیح استفاده شود.

تحقیقات علمی، مشاهدات شخصی و شواهد قابل بررسی از انواع شواهدی هستند که بیشتر به آنها اعتماد می‌شود. به علاوه، دقت و توجه به نقدها و معایب موجود در هر نوع شواهد، از اهمیت بالایی برخوردار است.


به نظر شما، چگونه میتوانیم بین تجربه شخصی و تحقیقات علمی تفاوت قائل شویم و از اعتبار هرکدام استفاده کنیم؟

ChatGPT

برای تفاوت قائل شدن بین تجربه شخصی و تحقیقات علمی و همچنین بهره‌برداری از اعتبار هر کدام، می‌توانیم به نکات زیر توجه کنیم:

 • روش‌شناسی: تحقیقات علمی بر اساس روش‌های دقیق و مشخصی انجام می‌شوند که از تجربیات قابل تکرار و قابل بررسی استفاده می‌کنند، در حالی که تجربه شخصی معمولا بر اساس واقعیت‌ها و تجربیات فرد در زندگی است.
 • پذیرش و تعمیم: در تحقیقات علمی، نتایج و استنتاج‌ها بر اساس داده‌ها و شواهد جمع‌آوری شده و اغلب قابل پذیرش و تعمیم به جامعه هستند. اما تجربه شخصی ممکن است به تعمیم‌های نادرستی منجر شود که بر اساس تجربیات فردی خاص اوست.
 • قابلیت تکرار: یکی از ویژگی‌های تحقیقات علمی، قابلیت تکرار نتایج است. اگر یک تحقیق قابلیت تکرار نداشته باشد و نتایج آن قابل تکرار نباشند، اعتبار آن مختومه می‌شود. تجربه شخصی ممکن است برای دیگران قابل تکرار نباشد یا تأثیرات محیطی و فردی بر آن تاثیرگذار باشند.
 • استفاده از منابع: در تحقیقات علمی، از منابع معتبر و دقیق برای جمع‌آوری داده‌ها و ارائه استنباط‌ها استفاده می‌شود، در حالی که در تجربه شخصی، فرد بر اساس تجربیات خود و بدون رعایت روش‌شناسی خاصی از تجربیات خود گزارش می‌دهد.

با توجه به این نکات، باید هوشمندانه از هر دو منبع استفاده کرده و با اعتباردهی و ارزیابی دقیق، تصمیم‌گیری‌های خود را بگیریم.

User

جمع‌بندی

در هنگام بررسی استدلال‌ها باید به یاد داشته باشید که همیشه بخشی از اطلاعات بیان نشده است. این امر ممکن است به دلیل محدودیت‌های مختلف باشد. با این حال، تفکر نقادانه توصیه می‌کند که همواره به دنبال اطلاعات مهم بیان‌نشده باشید تا بتوانید ارزیابی درستی از استدلال داشته باشید. همچنین، نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که بررسی نتیجه‌های متعدد و متفاوت نیز می‌تواند به پیدا کردن تشخیص درستی از مسئله کمک کند. در کل، رعایت این نکات به شما کمک می‌کند تا استدلال‌های محکم‌تری را طرح کنید و از ارائه اطلاعات کافی به مخاطبانتان مطمئن باشید.


لطفا شما هم مروری بر مطالب کتاب داشته باشید و جمع‌بندی خود را بیان کنید.

ChatGPT

کتاب راهنمای تفکر انتقادی یک منبع ارزشمند است که به خوانندگان ابزارها و روش‌هایی را برای تقویت توانایی تفکر منطقی و انتقادی ارائه می‌دهد. این کتاب به دیدگاه‌های مختلف از مسائل مختلف پرداخته و به خوانندگان کمک می‌کند تا بهترین روش‌ها برای ارزیابی استدلال‌ها، تحلیل دلایل، و تصمیم‌گیری منطقی را فرا بگیرند. با تأکید بر اهمیت اطلاعات کافی، رعایت منطق و بررسی نتایج مختلف، این کتاب به خوانندگان امکان می‌دهد تا به طور کاملتری به مسائل مختلف نگریسته و تصمیم‌گیری‌های مطلوب‌تری انجام دهند.

User

با تشکر از اینکه تا انتهای مرور این کتاب با ما همراه بودید.

ChatGPT

با افتخار، از همراهی شما هم در مرور کتاب تفکر انتقادی تشکر می‌کنم. همیشه در خدمت شما هستم و امیدوارم که این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر یا هرگونه کمک دیگر، خوشحال می‌شوم که به شما کمک کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *